Karviná, 26. září 2018: Rekonstrukce krytého bazénu se stala jedním z hlavních taháků stávajícího vedení města do dalšího volebního období. Podle zveřejněných údajů se mají náklady na investici vyšplhat přes čtvrt miliardy, město na ni z rozpočtu vyčlenilo 280 milionů. Předčí tedy i náklady na výstavbu fotbalového stadionu. Piráti a Starostové považují náklady za přemrštěné, vadí jim také, že město neplánuje žádat o dotace. Pozastavují se také nad projektem, který nezahrnuje moderní úsporné technologie vytápění ani velmi oblíbenou atrakci, kterou jsou tobogány.

 

„Náklady na rekonstrukci mohou podle ředitele městské společnosti STaRS Petra Dyszkiewicze (ČSSD) přesáhnout 300 milionů korun. To je obrovská suma, která půjde z rozpočtu města, s dotací se nepočítá. Nechtěli jsme kritizovat bez porovnání, a tak jsme si ověřovali, kolik stála výstavba termálního parku ve Velkých Losinách. Ten vyhrál v roce 2017 dokonce stavbu roku. V areálu je devět bazénů, bohatý saunový svět, tobogány. Výstavba od A do Z na zelené louce přitom vyšla na necelých 200 milionů. Tedy o 100 milionů méně, než má stát plánovaná rekonstrukce u nás,“ vysvětluje lídr kandidátky Petr Letocha. Informace má přímo od Michala Sedláře z ateliéru SECCO, který termální park ve Velkých Losinách navrhnul a v současnosti pracuje na dalších velkých projektech termálních parků jednak v historické budově lázní v Karlových Varech a také v Piešťanech. Ke srovnání vybízí také nedaleký aquapark v Bohumíně, ten město vyšel na 100 milionů.

 

Cena ale není to jediné, co Piráti a Starostové záměru vyčítají. „Moderním, otevřeným a zároveň velmi efektivním způsobem jak vybrat ten nejlepší projekt jsou architektonické soutěže. Město díky soutěži získá několik různých variant, ty pak může také představit občanům města a až poté rozhodnout . V Karviné ale nic podobného, pokud vím, nikdy neproběhlo a to je škoda. Krytý bazén si rekonstrukci bezesporu zaslouží. Výjimečný osmidráhový plavecký bazén ale vždy plnil spíše funkci sportovní. Je otázka, zda tedy plavecký bazén nutně kombinovat s aquaparkem. Ten bychom za tak obrovskou částku mohli postavit jinde se vším všudy a udělat z něj skutečnou atrakci nejen pro místní, “ doplňuje lídryně Pirátů, Zuzana Klusová.

 

Krytý bazén ani po rekonstrukci nenabídne žádný tobogán, do projektu se oblíbenou atrakci nepodařilo zakomponovat. “Vyšli jsme do ulic a sesbírali několik desítek dotazníků. Spousta místních se podle výsledků našeho průzkumu doteď domnívá, že se oblíbené atrakce na krytém bazénu dočká. To jen dokládá špatnou komunikaci města s veřejností. Detaily projektu doteď nejsou známy, objevily se pouze vizualizace, které se teď objevují v předvolebních kampaních ČSSD a KSČM,“ popisuje Petr Letocha.

 

Důležité je také vyčíslit předpokládané náklady na provoz a návratnost investice. „Součástí projektu  totiž nebudou ani úsporné technologie jako tepelná čerpadla nebo solární panely. Náklady na provoz nového bazénu významně vzrostou  a město je bude každoročně doplácet z rozpočtu. Myslím, že bychom měli projekt ještě zvážit a prodiskutovat. Pokud by se ale projekt v této podobě realizoval, byli bychom pro to, aby residenti, tedy občané Karviné, měli zvýhodněné vstupné,“ dodává Zuzana Klusová.

„Budeme stavbu bedlivě sledovat a kontrolovat ji, aby zde nebyl žádný prostor pro korupci. K tomu slouží transparentní výdajový účet města, který chceme v Karviné prosadit, pokud nám voliči dají důvěru,“ dodává Petr Letocha.