12. března 2019, Karviná: Lázně Darkov termální park v Karviné postaví. Potvrdila to ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi na společné schůzce s představiteli města, kterou iniciovali Piráti a Starostové. Tím se dostává do nového kontextu také kauza rekonstrukce krytého bazénu, kterou jsme otevřeli před volbami na podzim 2018. „Důvodem, proč jsme chtěli schůzku svolat, byly rozporuplné informace ze strany Lázní Darkov a vedení města ohledně stavby thermeparku. Naším cílem bylo vyvolat otevřené jednání, ideálně za přítomnosti veřejnosti. To se sice nepodařilo, ale alespoň se schůzky mohli účastnit zástupci všech politických stran v zastupitelstvu, primátor bohužel chyběl,“ komentuje karvinský zastupitel Petr Letocha (STAN). Zastupitelé si mohli prohlédnout projekt a poslechnout si konkrétní plány lázní a doptat se na případné nejasnosti.

Lázně Darkov připravují dvě varianty termalparku. Z nichž ta větší za 600 milionů by znamenala, že v Karviné vyroste největší termální park v Česku o kapacitě až 1 500 návštěvníků. Tak velký projekt ale Lázně samy neufinancují, potřebovaly by podporu z Kraje. Tu ale mohou podle vyjádření ředitelky Lázní získat pouze v případě, že je Karviná zahrne do integrovaného plánu rozvoje „Karviná všemi deseti“. „Město by mělo lázně jako velkého zaměstnavatele i investora podpořit. Spolupráce města s RESIDOMEM, což je soukromá společnost vlastněná zahraniční korporací, funguje až mimořádně dobře, Lázně Darkov pro mě nepochopitelně stojí stranou. To je škoda. Přitom lázeňství ve spojitosti s nemocniční péčí a novým studijním oborem vyučovaným na karvinské fakultě Slezské univerzity by mohlo udávat nový směr rozvoje města,“ dodává zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti).

Lázeňský thermepark vs. městský krytý bazén.

Otázkou je, jak naložit s plánovanou rekonstrukcí krytého bazénu, která měla stát dle propočtů 280 milionů a zahrnovala novou přístavbu s relaxačním bazénem, skluzavkou a wellness zónou. „Domníváme se, že náklady na rekonstrukci by se měly snížit. Důležité je bazén zrekonstruovat tak, aby plnil sportovní funkci a měly zde vyžití také rodiny s dětmi. Jakmile dostaneme položkový rozpočet zjistíme, co rekonstrukci tolik prodražuje. Za tytéž peníze totiž lázně postaví menší variantu úplně nového termalparku i s parkovištěm,“ dodává Petr Letocha.

Vedení města vyzvalo ředitelku lázní Pavlínu Filipi, aby projekt představila přímo na zasedání zastupitelstva města v pondělí. V pondělí budou mít tedy občané šanci dozvědět se o projektu více a možná se dozvíme také to, zda město projekt podpoří.