Piráti a Starostové: „Rekonstrukce jednoho bytu v Kosmosu má vyjít na 2 miliony, zvažme jiné varianty!“

2. května 2019, Karviná: 48 bytů po seniory a mladé rodiny má vzniknout v objektu karvinské ubytovny Kosmos. Celkové náklady na rekonstrukci se ale mají podle materiálu, který dostali zastupitelé, vyšplhat na bezmála 102 milionů. O novém plánu rekonstrukce město informovalo občany článkem v květnovém Karvinském zpravodaji. Tři výškové budovy se mají snížit o pět pater. Rekonstrukce jednoho bytu tak Karvinou průměrně vyjde na 2 miliony korun. To se nelíbí koalici Piráti a Starostové. „Na jedné straně město podpoří zdemolování půlky čtvrti  v Karviné – Novém Městě, pak ale za sto milionů zachraňuje tři věžáky ve špatném technickém stavu. Nevidím v tom logiku. Jen ubourání oněch pěti podlaží má vyjít na 21 milionů. RESIDOMO přitom vyšly demolice několika desítek vchodů jen o dva miliony více, tedy na 23 milionů,“ komentuje Pirátka Zuzana Klusová.

Zastupitelstvo města Karviná se mělo zabývat rekonstrukcí Kosmosu na pondělním zasedání. Vedení města ovšem bod z programu jednání na poslední chvíli vyřadilo. Podle odpovědi primátora na dotaz zastupitelky Klusové se tak Rada rozhodla kvůli špatné domluvě s projektantem a nejasnostem okolo projektu. „Ačkoliv vedení města občanům představilo už několikátou verzi rekonstrukce, teď to vypadá, že pořád nemá jasno. Nepovažujeme za chybu, že město objekt koupilo, mělo ale pokračovat cestou architektonické soutěže a projektové práce zadat transparentně. Porovnat několik variant, zjistit náklady, otevřít diskuzi s odborníky i veřejností, čas na to byl tři roky. Jakmile skončila smlouva s předchozími majiteli, mohlo se přejít k akci a ne znova řešit, co s Kosmosem,“ dodává Petr Letocha (STAN).

K rekonstrukci ubytovny Kosmos na zastupitelstvu vystoupili také občané, konkrétně Věra Vantuchová a Martin Juraszek, kteří se také dotazovali na náklady rekonstrukce a délku trvání příprav projektu. Kauza tedy zdá se veřejnost v Karviné zajímá, nabízí se totiž návaznost na nedávné rozsáhlé demolice v Karviné-Novém Městě.

„100 milionů je spousta peněz. Město by je mělo použít co nejhospodárněji a i do budoucna investovat do obnovení městského bytového fondu. A to nejen ve smyslu sociálního bydlení, ale klasického obecního bydlení. Ukazuje se, že masový prodej bytů města a spoléhání se na RESIDOMO byla chyba. Sousední Bohumín v loňském roce poprvé zaznamenal nárůst obyvatel, a zlomil tak nepříznivý trend odchodu obyvatel. Z mého pohledu se tak stalo právě díky levnému obecnímu bydlení a vydařené změně image města. Bohumín letos odkoupil od RESIDOMO poslední bytový dům, jeden byt město vyšel na 700 000 Kč. Nájem v obecních bohumínských bytech je oproti Karviné velmi nízký, okolo 55 Kč na metr plochy. Myslím si, že startovní čára Bohumína a Karviné kdysi nahrávala spíše Karviné. Měli jsme OKD, historické centrum, lázně, nemocnice. Zatímco my jsme ale svoji šanci promarnili, Bohumín se posunul. I když je vždycky co zlepšovat, tady vidíme, že cíl zastavit odliv obyvatel není fatamorgánou,“ dodává Zuzana Klusová.

Nová vizualizace Kosmosu po snížení o 5 pater.