CHCI VĚDĚT VÍCE

Ivan Bartoš a Vít Rakušan jednali na bezpečnostní konferenci se slovenským premiérem Hegerem o postcovidové obnově ekonomiky, při vystoupení v panelu Bartoš varoval před sílícím extremismem

17. června 2021 Redakce
#bezpecnazeme
#udalost

Bratislava, 17. června 2021 – Ivan Bartoš a Vít Rakušan, předsedové koaličních stran Pirátů a hnutí Starostů a nezávislých, se ve středu setkali na bezpečnostní konferenci GLOBSEC konané v Bratislavě s Eduardem Hegerem, předsedou vlády Slovenska, se kterým jednali o postcovidové obnově v rámci EU. V průběhu konference se setkali také s Veronikou Remišovou, místopředsedkyní vlády a ministryní pro investice, regionální rozvoj a informatiku, a také s Ivanem Korčokem, ministrem zahraničí. Kromě naplánovaných setkání Bartoš vystoupil v hlavním řečnickém panelu s příspěvkem o sílícím extremismu ve virtuálním prostředí, tématem Víta Rakušana bylo řízení měst v období pandemického lockdownu.

V rámci řečnického výstupu na bezpečnostní konferenci rozebral předseda Pirátů téma sílícího extremismu na sociálních sítích. „Ačkoliv neonacistické a neofašistické směry nejsou politicky relevantní, populisté se nestydí jejich témata přebírat. A je to právě současná česká vláda, která zneužívá strach a dezinformace k manipulaci s veřejným míněním. Populismus se zdá jako dlouhodobě efektivní, ale průzkumy ukazují, že lidé jej nevidí jako řešení skutečných problémů během probíhajících krizí,“ uvedl k tématu svého příspěvku Bartoš.

Vít Rakušan upozornil na reálné problémy měst, která se musela vypořádat s následky lockdownů, které dopadaly zejména na občany z ohrožených skupin: „Řízení měst během pandemie bylo i kvůli nedostatečné podpoře vlády velkou výzvou, o jejím řešení jsem proto hovořil během středečního programu. Covidová krize naplno odhalila řadu slabin současného systému a je třeba v zájmu občanů pracovat na nápravě. Spolu s primátory Bratislavy a Budapešti jsem měl následně možnost mluvit o tom, jak je důležité dělat politiku blízkou lidem, především zajistit to, aby se na nikoho nezapomnělo a nikdo nezůstal bez pomoci,“ popsal Vít Rakušan.

Během konference se předsedové koaličních stran setkali s premiérem slovenské vlády Eduardem Hegerem a dalšími zástupci slovenské vlády, a také s francouzským státním tajemníkem pro evropské záležitosti Clémentem Beaunem. Tématy rozhovorů byly nejenom otázky bezpečnosti, ale také blížící se předsednictví České republiky v Radě EU nebo korupce, se kterou se potýká jak Česká republika, tak Slovensko.

„S panem premiérem Hegerem jsme při společné snídani v přítomnosti zástupců byznysu a lidmi zodpovědnými za post-covidou obnovu mluvili o plánech, jak efektivně vynaložit finanční prostředky při obnově ekonomiky i služeb po pandemii. Shodli jsme se, že pro obě naše země je také důležitá podpora z Evropské unie. V této věci jsme diskutovali i větší zapojení a propojení s komerčním sektorem, neboť i v covidove krizi se ukázalo, jak je taková spolupráce důležitá,“ shrnul jednání předseda Pirátů Bartoš.

Téma předsednictví v Radě EU bylo ústředním bodem jednání s tajemníkem pro evropské záležitosti Clémentem Beaunem. „Francouzské předsednictví bude předcházet českému. Podle informací, které jsem obdržel, se bude chtít francouzské předsednictví věnovat klimatické politice, sociální politice a digitální transformaci. Na těchto společných tématech hodláme spolupracovat a navázat na ně během našeho předsednictví,“ komentoval předseda STAN Vít Rakušan.

Zástupci Pirátů a Starostů se setkali také s místopředsedkyní vlády a ministryní pro investice, regionální rozvoj a informatiku Veronikou Remišovou. Bartoš uvedl, že jeho cílem bylo zejména získat informace o provedených opatřeních v boji proti korupci, zavádění digitalizace a rozvoje regionů: „Na Slovensku probíhá intenzivní protikorupční tažení s cílem očistit stát a jeho úřady. Podobná výzva čeká i ČR, kde prorostl stát a soukromý byznys premiéra. Společný zájem jsme nalezli i ve věci posílení spolupráce v oblasti digitalizace služeb státu i obcí.“

Již v den zahájení bezpečnostní konference se Rakušan i Bartoš setkali s Ivanem Korčokem, ministrem zahraničních věcí Slovenska. „Pro Piráty a Starosty je naprostou prioritou zajistit bezpečnost našich občanů, chránit jejich zdraví či ekonomický blahobyt. Abychom toho dosáhli, je nutná i mezinárodní spolupráce a společný boj proti hrozbám, které ohrožují životy běžných lidí,“ uzavřel Rakušan.


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika