CHCI VĚDĚT VÍCE

Konsolidační plán koalice Pirátů a STAN se bude týkat také Prahy, hlavní město chce obnovit stavbu městských bytů

17. června 2021 Redakce
#udalost

Praha 17.6. 2021 - Koalice Pirátů a STAN ve čtvrtek představila plán konsolidace veřejných rozpočtů. Hlavní město Praha se na něm bude také v mnoha ohledech podílet. Příkladem může být podpora soukromé výstavby a masivní výstavba bytů i ze strany samospráv. Praha nedávno přijala novou bytovou strategii, která si klade za cíl do roku 2030 stavět 500 městských bytů ročně a až 9 tisíc bytů soukromých investorů ročně.

Součástí konsolidačního plánu, který koalice Pirátů a STAN představila, je velký důraz na investice v oblasti bytové výstavby. V Praze je tento důraz o to větší, čím více se zdražuje městský život - cenou služeb, dopravy a především bydlení. Je to daň za úspěch pražského regionu, který je ekonomickým tahounem celé republiky. Bohužel město se tím dostává do složité situace, protože nová a nová pracovní místa do Prahy táhnou tolik lidí, pro které město nemá dostatek bytů, takže dochází k razantnímu nárůstu cen bydlení. Pro představu od roku 2010 v Praze narostly nabídkové ceny bytů o 74 procent (V celém Česku v tom samém období rostly ceny o 29 procent), tudíž v Praze je v rámci republiky vůbec největší skok,“ říká pražská lídryně koalice Piráti a STAN Olga Richterová.

Praha by potřebovala stavět více jak dvojnásobek bytů, co se dařilo stavět v posledních letech. Situaci v centru města komplikuje také velké množství bytů, které jsou pronajímány přes Airbnb. V Praze je to podle dostupných dat více jak 12 tisíc bytů a z toho více jak polovina se nachází v centrální části Prahy. Je rozhodně velmi žádaným výsledkem, aby se tento podíl podařilo zmenšit, protože kvůli tomu dochází k dalšímu vylidňování centra města a zániku klíčových služeb drobných podnikatelů. Nechceme z centra města skanzen pouze pro turisty, ale živoucí sousedství, kde můžete potkat jak rodinu s dětmi, teenagery nebo seniory,“ říká k tomu lídr STAN Jan Lacina 

Praha si nedostatek bytů velmi dobře uvědomuje, a právě snaha začít tento stav řešit, vedla k vzniku nové strategie pražského bydlení, který na žádost rady HMP zpracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Receptů na řešení bytové situace plán představuje celou řadu a zároveň definuje také cíle, které by město do deseti let mělo splnit.

Do roku 2030 bychom rádi dosáhli toho, že ročně bude dokončeno a zároveň také zahájena výstavba 9 tisíc bytů. Dále bychom rádi stavěli až 500 městských bytů ročně a rádi bychom, aby se podařilo zvýšit počty obecních bytů na 35 tisíc do deseti let,“ vypočítává pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský, který současně kandiduje z osmé pozice kandidátky koalice Pirátů a STAN.

Více o našich plánech naleznete u programových bodů Dostupnější bydlení pro důstojný život a Jednodušší výstavba se zapojením veřejnosti


Další aktuality

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci
30.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci

Praha, 30. července 2021 - Piráti a Starostové dnes na tiskové konferenci upozornili na problém s lobbisty, kteří se tajně scházejí s politiky a ovlivňují schvalování zákonů i zakázek. Koalice proto chce na páteční mimořádné schůzi Sněmovny prosadit zákon, aby se tyto schůzky musely povinně evidovat a k záznamům měla přístup veřejnost. Zároveň chtějí funkční registr lobbistů, kde bude jasně uvedeno, v jaké oblasti lobbují. K legislativě Piráti a Starostové navrhli také úpravy, aby se musel evidovat lobbing nejen u přípravy a schvalování zákonů, ale například i u přípravy zakázek či přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby musel povinně zaznamenávat schůzky s lobbisty i prezident a jeho poradci, vláda totiž pro Hrad chystá výjimku.

#udalost
Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická
27.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická

Vysočina, 27. července 2021 – Včerejší první kolo dovolby na první místo společné kandidátky Pirátů a Starostů pro podzimní sněmovní volby v kraji Vysočina rozhodlo o tom, že se jedničkou stává Blanka Lednická (Piráti). Získala 32 hlasů od 42 členů pirátského krajského sdružení. Blanka Lednická tak nahradí Milana Daďourka, který před necelými dvěma týdny na post lídra kandidátky rezignoval kvůli zdravotním důvodům.

#udalost
Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů
15.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů

Praha, 15. července 2021 – Poslanci Pirátů a Starostů dnes znovu apelovali na vládu s šesti stěžejními body plánu pro zvládnutí podzimu, který může rozhodnout o dalším vývoji pandemické situace. Tedy o tom, zda se žáci vrátí do škol a služby a maloobchody zůstanou otevřené a bez omezení. Piráti zopakovali, že zvýšila motivaci lidí k očkování, například svobodnou volnou typu vakcíny, výběrem termínů nebo zvýšením počtu očkovacích míst. Jednou z nejkritičtějších oblastí je školství, kde stále vláda nevypracovala plány pro vývoj situace a možná řešení na lokální úrovni. Piráti a Starostové proto vládě nabídli pomoc svých expertních týmů, které mají pomoci nejenom při tvorbě opatření proti šíření pandemie, ale také zabránit dalším nezákonným postupům. Nejvyšším správním soudem bylo do dnešního dne shledáno již 30 takových protiprávních postupů vlády a ministerstev.

#bezpecnazeme