CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové odmítají velvyslanecké trafiky. Vyzývají ministerstvo, aby ambasadory vybíralo transparentně a podle odbornosti

10. června 2021 Redakce
#udalost

Praha, 10. června 2021 - Piráti a Starostové odmítli podezřelé rošády s velvyslanci a vyzvali ministerstvo zahraničí, aby nové ambasadory vybíralo transparentním a férovým způsobem. Na sněmovním zahraničním výboru také podpořili usnesení, které by k tomuto kroku kabinet zavázalo. Vláda totiž odvolala 21 českých velvyslanců a jmenovala 26 nových, z nichž někteří nesplňují ani základní požadavky odbornosti, například znalost světových jazyků. Proto Piráti a Starostové požadují dodržování pravidel a budování profesionálního diplomatického sboru místo systému trafik. 

Ministerstvo zahraničí chce obměnit pětinu českých velvyslanců, existují však pochybnosti o tom, jak kvalifikovaní schválení kandidáti skutečně jsou. „Jsem znepokojen tím, že aktuální změny působí účelově a nesystematicky. Někteří velvyslanci se přesouvají na jiné ambasády dlouho před koncem svého mandátu, jiní se nedomluví žádnou cizí řečí. Problematické je i napojení některých z nich na Hrad. Využívání zahraniční politiky po vyřizování účtů či odměňování politických spojenců je naprosto nepřijatelné,” řekl pirátský poslanec Jan Lipavský, místopředseda zahraničního výboru. 

„Další krok českého ministerstva, který budí nejen u veřejnosti rozpaky. Pokud nebudou velvyslanci vybíráni podle svých kompetencí a zkušeností, a ambasadorské posty se stanou předmětem zákulisního politického obchodování, ohrozí to důvěru a dlouhodobou schopnost českých úřadů se o své občany postarat. Čeští občané v zahraničí musí mít jistotu, že se na českou diplomacii mohou spolehnout, a v případě potřeby u ní naleznou zastání, což by teď mohl být problém. Fakt, že se tu mění posty podle aktuální nálady této vlády, navíc pár měsíců před volbami, je znovu důkazem naprostého selhání,“ doplnil předseda Starostů Vít Rakušan.

„Efektivní výkon zahraniční politiky vyžaduje profesionální diplomacii, kterou si musí stát budovat dlouhodobě. Politické nominace, byť tradiční součástí jmenování velvyslanců, nesmí podrývat důvěryhodnost a odbornost diplomatického sboru. Jeho politizace je nebezpečným precedentem, a je velkou chybou, že se proti ní zahraniční výbor jednoznačně nepostavil,” uzavřel Lipavský.


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika