CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové podpoří 14 volebních krajů a spravedlivější přepočet hlasů

7. dubna 2021 Redakce
#udalost

Praha, 7. dubna 2021 – Místopředseda poslanecké Sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátské strany a předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský před středeční schůzí Poslanecké sněmovny informovali o podobě nového volebního zákona, který má dnes v závěrečném čtení schválit Sněmovna. Piráti a Starostové se shodují na podobě, která navrhuje zachování 14 volebních krajů a poměrnosti při přepočítávání hlasů na mandáty. V tomto smyslu odmítli jeden z návrhů, který vracel do rozhodování o zbytkových mandátech předsednictva stran místo voličů a navrhli spravedlivější rozdělování mandátů v jednotlivých krajích. Piráti a Starostové také uvedli, že jsou ochotni akceptovat navyšovací klauzuli u tří a více stran na 8 a 11 procentech. Očekávají také, že by mohly vládní strany podpořit korespondenční volbu. Korespondenční volba je mimo jiné i součástí Programového prohlášení vlády.

Jan Farský z hnutí STAN připomněl, že na nespravedlnost systému upozornili senátoři Starostů již krátce po volbách do Poslanecké sněmovny: „Jsme ve finále tříletého kolečka, které započali senátoři Starostů a nezávislých, když nespravedlivý volební systém napadli u Ústavního soudu. Ke zvolení některých poslanců bylo třeba 43 tisíc hlasů, zatímco jiní potřebovali až 19 tisíc hlasů. Poměrný systém tímto přepočítáním přestal existovat. Na začátku února rozhodl Ústavní soud a po dvou měsících se došlo k dohodě napříč politickým spektrem. Za klíčové považuji nalezení shody o základních parametrech volební změny, které nastaví spravedlivější systém pro voliče. Tedy čtrnáct krajů a druhé skrutinium, které bude fungovat formou automatického přerozdělování.”

Vojtěch Pikal uvedl, že klíčovým aspektem je včasné přijetí nové úpravy: „Je naděje, že zákon bude včas představen a schválen. Podařilo se v poslední fázi vyjednávání konsensu dosáhnout toho, aby o zvolených poslancích rozhodovali pouze voliči ve volbách. Korespondenční volbu dlouhodobě podporujeme, navrhli jsme ji dvakrát k projednání. Protože ji obsahuje i programové prohlášení vlády, věřím, že by se dnes měla schválit. Námi podaný pozměňovací návrh například umožňuje, aby se voliči mohli zapojovat snáze do volební kampaně z pozice dobrovolníků bez nutnosti registrace prostřednictvím politické strany.”

O nové podobě volebního zákona pro volby do Poslanecké sněmovny jednali poslanci také se senátory. Očekává se, že návrh vzešlý z Poslanecké sněmovny v uvedené podobě přijme i Senát.


Další aktuality

Praha potřebuje skutečně digitální stát. Piráti a STAN ukazují směr, kterým se vydat
11.06.2021 Redakce

Praha potřebuje skutečně digitální stát. Piráti a STAN ukazují směr, kterým se vydat

Jedním ze stěžejních bodů koalice Pirátů a STAN z nedávno zveřejněného programu je ten o skutečně digitálním státu. Komunikace státu s občany je často byrokratické peklo a digitální komunikaci úřady vůbec nezvládají a lidem ji vůbec nenabízejí. Příkladem může být Portál občana, o který byl až donedávna minimální zájem. Důvodů to má mnoho, ale mezi hlavní patří omezená nabídka služeb a také absence jakékoliv propagace portálu. Podle dostupných dat se do portálu do konce roku 2019 přihlásilo pouze 0,5 procenta dospělých Čechů.

#digitalnirevoluce
Piráti a Starostové po schůzce s Tichanovskou: Cestou k demokratickému Bělorusku jsou jedině nové volby
09.06.2021 Redakce

Piráti a Starostové po schůzce s Tichanovskou: Cestou k demokratickému Bělorusku jsou jedině nové volby

Praha, 8. června 2021 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se dnes sešli s čelní představitelkou běloruské opozice Světlanou Tichanovskou v rámci její aktuální návštěvy České republiky. Tématem schůzky bylo narůstající potlačování principů svobody, jenž je spojené zejména s událostmi kolem únosu letadla a uvěznění běloruského reportéra Ramana Prataseviče. Předsedové koaličních stran tento čin jednoznačně odmítli.

V Praze už očkování podstoupilo více jak třetina obyvatel, k dosažení proočkovanosti bude nutné přesvědčit váhající seniory a mladé
04.06.2021 Redakce

V Praze už očkování podstoupilo více jak třetina obyvatel, k dosažení proočkovanosti bude nutné přesvědčit váhající seniory a mladé

4. června 2021 - Hlavní město Praha se nachází ve velmi dobré situaci s ohledem na vývoj očkování. Koalice Pirátů a STAN oceňuje, že se celá politická reprezentace bez ohledu na stranickou příslušnost domluvila na férové distribuci vakcín do zdravotnických zařízení ve všech městských částech, kde se očkuje vakcínou Moderna. Druhou možností jsou velká očkovací centra a fakultní nemocnice, kde se očkuje vakcínou Pfizer. Praktici očkují Astrou Zenecou. Každý den se průměrně naočkuje více jak 12 tisíc Pražanů. Ze strany ministerstva však chybí cílená kampaň na skupiny obyvatel, které z různých důvodů váhají nebo jim chybějí informace.