CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové podpoří 14 volebních krajů a spravedlivější přepočet hlasů

7. dubna 2021 Redakce
#udalost

Praha, 7. dubna 2021 – Místopředseda poslanecké Sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátské strany a předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský před středeční schůzí Poslanecké sněmovny informovali o podobě nového volebního zákona, který má dnes v závěrečném čtení schválit Sněmovna. Piráti a Starostové se shodují na podobě, která navrhuje zachování 14 volebních krajů a poměrnosti při přepočítávání hlasů na mandáty. V tomto smyslu odmítli jeden z návrhů, který vracel do rozhodování o zbytkových mandátech předsednictva stran místo voličů a navrhli spravedlivější rozdělování mandátů v jednotlivých krajích. Piráti a Starostové také uvedli, že jsou ochotni akceptovat navyšovací klauzuli u tří a více stran na 8 a 11 procentech. Očekávají také, že by mohly vládní strany podpořit korespondenční volbu. Korespondenční volba je mimo jiné i součástí Programového prohlášení vlády.

Jan Farský z hnutí STAN připomněl, že na nespravedlnost systému upozornili senátoři Starostů již krátce po volbách do Poslanecké sněmovny: „Jsme ve finále tříletého kolečka, které započali senátoři Starostů a nezávislých, když nespravedlivý volební systém napadli u Ústavního soudu. Ke zvolení některých poslanců bylo třeba 43 tisíc hlasů, zatímco jiní potřebovali až 19 tisíc hlasů. Poměrný systém tímto přepočítáním přestal existovat. Na začátku února rozhodl Ústavní soud a po dvou měsících se došlo k dohodě napříč politickým spektrem. Za klíčové považuji nalezení shody o základních parametrech volební změny, které nastaví spravedlivější systém pro voliče. Tedy čtrnáct krajů a druhé skrutinium, které bude fungovat formou automatického přerozdělování.”

Vojtěch Pikal uvedl, že klíčovým aspektem je včasné přijetí nové úpravy: „Je naděje, že zákon bude včas představen a schválen. Podařilo se v poslední fázi vyjednávání konsensu dosáhnout toho, aby o zvolených poslancích rozhodovali pouze voliči ve volbách. Korespondenční volbu dlouhodobě podporujeme, navrhli jsme ji dvakrát k projednání. Protože ji obsahuje i programové prohlášení vlády, věřím, že by se dnes měla schválit. Námi podaný pozměňovací návrh například umožňuje, aby se voliči mohli zapojovat snáze do volební kampaně z pozice dobrovolníků bez nutnosti registrace prostřednictvím politické strany.”

O nové podobě volebního zákona pro volby do Poslanecké sněmovny jednali poslanci také se senátory. Očekává se, že návrh vzešlý z Poslanecké sněmovny v uvedené podobě přijme i Senát.


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika