CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové zaslali vládě připomínky k Národnímu plánu obnovy. 180 miliard z EU má jít na modernizaci země, ne lepení dluhů kabinetu

23. dubna 2021 Redakce
#moderniekonomika

Praha, 23. dubna 2020 – Koalice Pirátů a STAN zaslala celkem 35 připomínek k Národnímu plánu obnovy, který je základem pro čerpání až 180 miliard Kč z evropského Fondu obnovy. Vláda předložila dokument do meziresortního připomínkového řízení na poslední chvíli, tedy pouhé 3 týdny před termínem odevzdání Evropské komisi. Piráti jí přitom zaslali své návrhy a nabídli pomoc se sestavováním plánu již v prosinci loňského roku. Obě strany také iniciovaly mimořádnou schůzi Sněmovny, kde o Národním plánu obnovy diskutovaly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Kvůli přestávkám, které si vzal klub ANO a následně klub SPD, však Sněmovna nestihla hlasovat o navrženém usnesení, vyzývajícím vládu k tomu, aby zaslané připomínky vypořádala. STAN a Piráti budou nyní trvat na projednání finální verze dokumentu na plénu.

„Máme obrovskou příležitost ekonomicky posunout Českou republiku směrem k době postcovidové, podobně jako se tomu stalo třeba v poválečném období díky Marshallově plánu. Například v oblasti digitalizace požadujeme větší důraz na investice do IT expertů ve státní správě, jinak hrozí, že budou uzavírány nevýhodné smlouvy, šité na míru velkým IT firmám. Stejně tak je důležité, aby investice vedly k lepšímu propojení IT systémů, které budou přívětivé pro občany, a posílit kybernetickou bezpečnost,“ popsal pirátský poslanec František Kopřiva.

„V oblasti ochrany vody v krajině nesouhlasíme s výstavbou betonových vodních nádrží, neboť mokřady, tůně nebo protierozní meze řeší stejný problém efektivněji, levněji a výrazně méně invazivně. V oblasti vzdělávání oceňujeme fond pro poskytování IT vybavení znevýhodněným žákům a rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí, nicméně požadujeme, aby byla zahrnuta i učiliště a počítalo se s rekvalifikacemi právě například v uhelných regionech,“ doplnil Kopřiva. Piráti a STAN se podle něj obávají, zda bude vláda schopna uhlídat správné cílení investic nejen na papíře, ale i v praxi, a zajistit férové čerpání dotací.

„Cílem Národního plánu obnovy není zalepit díry ve veřejných rozpočtech nebo přihrávat dotace velkým hráčům ze zastaralých odvětví, ale zmodernizovat stát a naši ekonomiku, aby byla udržitelná a konkurenceschopná v 21. století. Investice hrazené z unijního Fondu obnovy mají jít primárně do perspektivních odvětví, kde budou pracovní místa i v roce 2050, a mají pomoci především malým a středním podnikům. V případě státní správy pak musí být důraz na rozvoj strukturálně postižených regionů,“ okomentoval i 1. místopředseda STAN Jan Farský s tím, že je třeba, aby vláda ohlídala, aby byly investice v souladu s klimatickými a digitálními cíli EU.

„Nutné je rovněž zohlednit sociální rozměr investic s důrazem na vzdělání. Pro firmy a samosprávy musí vláda zároveň zajistit férové a snadné čerpání dotací,“ uzavřel Farský.

Piráti a Starostové prosazují využití financí z EU na tyto priority:

  • modernizaci ekonomiky,
  • rekvalifikaci pracovníků,
  • modernizaci školství a rozvoj pedagogických pracovníků,
  • ochranu vody a krajiny,
  • transparentní a efektivní IT systémy,
  • zateplování budov,
  • vysokorychlostní železnice,
  • elektromobilitu,
  • kyberbezpečnost.


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika