CHCI VĚDĚT VÍCE

V Praze už očkování podstoupilo více jak třetina obyvatel, k dosažení proočkovanosti bude nutné přesvědčit váhající seniory a mladé

4. června 2021 Redakce
#udalost

  1. června 2021 - Hlavní město Praha se nachází ve velmi dobré situaci s ohledem na vývoj očkování. Koalice Pirátů a STAN oceňuje, že se celá politická reprezentace bez ohledu na stranickou příslušnost domluvila na férové distribuci vakcín do zdravotnických zařízení ve všech městských částech, kde se očkuje vakcínou Moderna. Druhou možností jsou velká očkovací centra a fakultní nemocnice, kde se očkuje vakcínou Pfizer. Praktici očkují Astrou Zenecou. Každý den se průměrně naočkuje více jak 12 tisíc Pražanů. Ze strany ministerstva však chybí cílená kampaň na skupiny obyvatel, které z různých důvodů váhají nebo jim chybějí informace.Podle pražské datové platformy Golemio dostalo alespoň první dávku vakcíny proti Covid-19 přes 471 tisíc Pražanů, což je 36 procent populace metropole. Ukončený cyklus obou dávek vakcín má 195 tisíc lidí, to dělá z Prahy nejproočkovanější kraj v celém Česku s téměř 15 procenty proočkovaných obyvatel.

Podle pražských Pirátů a STAN by dosažení proočkovanosti populace měly pomoci také cílené kampaně na určité skupiny obyvatel a zároveň by úřady měly přestat ignorovat potvrzení o přítomnosti protilátek jako doklad o bezinfekčnosti. Ministerstvo zdravotnictví se však ani jednomu z témat nevěnuje.

Očkování je podle nás nejefektivnějším nástrojem pro boj s pandemií. Od začátku ale říkáme, že musí zůstat dobrovolné a nikoho k němu nelze šikanovat. Jedinou smysluplnou motivací je osvěta i srozumitelná otevřená komunikace vlády s občany. K tomu jsme vyzývali, bohužel zatím marně. Někteří lidé váhají s očkováním také proto, že koronavirus již prodělali a mají prokazatelně protilátky. Proto jsem několikrát žádala na Výboru zdravotním a následně i interpelovala ministra Vojtěcha, aby kromě PCR a antigenního testování a vakcinace byly uznávány také testy protilátek, jak tomu je například v Rakousku. Zatím stále čekám na odpověď. Velký problém je také absence kampaně cílené na dosud neočkované seniory, kterým často chybí informace. Ministerstvo by je mělo aktivně oslovit skrze pojišťovny,“ uvedla lídryně pražské kandidátky Olga Richterová.

Podle aktuálního průzkumu STEM k tématu očkování se chce nechat očkovat až 67 procent Pražanů a pouze 16 procent obyvatel je rozhodnuto se neočkovat vůbec. Výzkum agentury PAQ research nazvaný Život během pandemie však zároveň ukazuje, že se ochota nechat očkovat u mladých do 34 let se pohybuje pouze kolem 50 procent.

Klíčové pro úspěch očkovací operace bude, zda se podaří přesvědčit další mladé lidi, kteří necítí potřebu se očkovat vzhledem k méně závažnému průběhu nemoci u své věkové skupiny. To sice platí, ale poznatky ohledně nových mutací ukazují, že se do budoucna může situace zhoršit. My jako Piráti a Starostové bychom proto rádi vyzvali ministerstvo, aby se také soustředilo na skupinu mladých a pokusilo se je přesvědčit osvětovou kampaní,“ popsal lídr STAN Jan Lacina.

Mezi nejčastější důvody pro neočkování mladých patří nedostatek informací a strach z vedlejších účinků. „To je pro nás další důvod, proč usilovat o větší informovanost v této oblasti, protože společnost s důvěrou k jasně prezentovaným faktům je méně náchylná k různým dezinformacím. Můžu doporučit pražský očkovací web, který se věnuje vyvracení lží. Současně samozřejmě žádám i o co nejpřehlednější informování o případných nežádoucích účincích a jejich pečlivé vyhodnocování,“ dodala Richterová.


Další aktuality

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci
30.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci

Praha, 30. července 2021 - Piráti a Starostové dnes na tiskové konferenci upozornili na problém s lobbisty, kteří se tajně scházejí s politiky a ovlivňují schvalování zákonů i zakázek. Koalice proto chce na páteční mimořádné schůzi Sněmovny prosadit zákon, aby se tyto schůzky musely povinně evidovat a k záznamům měla přístup veřejnost. Zároveň chtějí funkční registr lobbistů, kde bude jasně uvedeno, v jaké oblasti lobbují. K legislativě Piráti a Starostové navrhli také úpravy, aby se musel evidovat lobbing nejen u přípravy a schvalování zákonů, ale například i u přípravy zakázek či přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby musel povinně zaznamenávat schůzky s lobbisty i prezident a jeho poradci, vláda totiž pro Hrad chystá výjimku.

#udalost
Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická
27.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická

Vysočina, 27. července 2021 – Včerejší první kolo dovolby na první místo společné kandidátky Pirátů a Starostů pro podzimní sněmovní volby v kraji Vysočina rozhodlo o tom, že se jedničkou stává Blanka Lednická (Piráti). Získala 32 hlasů od 42 členů pirátského krajského sdružení. Blanka Lednická tak nahradí Milana Daďourka, který před necelými dvěma týdny na post lídra kandidátky rezignoval kvůli zdravotním důvodům.

#udalost
Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů
15.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů

Praha, 15. července 2021 – Poslanci Pirátů a Starostů dnes znovu apelovali na vládu s šesti stěžejními body plánu pro zvládnutí podzimu, který může rozhodnout o dalším vývoji pandemické situace. Tedy o tom, zda se žáci vrátí do škol a služby a maloobchody zůstanou otevřené a bez omezení. Piráti zopakovali, že zvýšila motivaci lidí k očkování, například svobodnou volnou typu vakcíny, výběrem termínů nebo zvýšením počtu očkovacích míst. Jednou z nejkritičtějších oblastí je školství, kde stále vláda nevypracovala plány pro vývoj situace a možná řešení na lokální úrovni. Piráti a Starostové proto vládě nabídli pomoc svých expertních týmů, které mají pomoci nejenom při tvorbě opatření proti šíření pandemie, ale také zabránit dalším nezákonným postupům. Nejvyšším správním soudem bylo do dnešního dne shledáno již 30 takových protiprávních postupů vlády a ministerstev.

#bezpecnazeme