CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Josef Bernard

Narodil jsem se 30. 5. 1965 v Plané u Mariánských Lázní jako syn obuvníka a kuchařky. Mám dva už dospělé syny a žiji s manželkou Gabrielou ve Štěnovickém Borku.

Začínal jsem v plzeňské Škodovce jako dělník a po třiceti letech jsem se vypracoval na generálního ředitele Škoda Transportation. V podniku jsem se v 80. letech i politicky angažoval. S kolegy jsme zajišťovali tisk samizdatu, organizoval jsem sběr podpisů pod občanské petice a vytvářel v závodech Škodovky síť aktivních zaměstnanců nesouhlasících s komunistickým režimem. Spoluzakládal jsem OF Škoda a OF města Plzně. Inicioval jsem návrat Škodovky k veřejně prospěšným projektům, stojím za projektem Techmánie a vrátil jsem škodovácký znak na dresy plzeňských hokejistů.

V roce 2016 jsem ukončil své působení v průmyslu, kandidoval jsem v krajských volbách a stal se hejtmanem. Nyní pracuji jako náměstek zodpovědný za životní prostředí a regionální rozvoj. Pod mým vedením Plzeňský kraj vymohl neoprávněně účtovaných 250 miliónů korun od autobusového dopravce, důsledně jsme organizovali otevřené soutěže, na jejichž základě v kraji operuje 315 nových autobusů a 24 nových vlaků. Inicioval jsem instalaci busty Milady Horákové v atriu úřadu a založil tradici každoročního udělování Plakety Jana Palacha za odvážné občanské postoje. V současnosti prosazuji zejména projekt komplexní adaptace území kraje na změny vyvolané globálním oteplováním.

Chci se věnovat konečně opravdové podpoře malých a středních podnikatelů, v posunu produkce směrem k finálním výrobkům, zjednodušení procesů a debyrokratizaci. Pracoval jsem ve fabrice na různých pozicích 35 let. Lidem v tomto prostředí dobře rozumím a vím, jaké problémy je nutné řešit. Zásadní pro naši koalici bude obnova řádného fungování státu, který by neměl primárně hájit zájmy privilegovaných. Zaměříme se na školství, budování dálnic, rychlovlaků a digitalizaci. Pomůžeme lidem v exekucích nastavením tvrdších pravidel pro věřitele, kteří zneužívají klienty v zoufalých životních situacích. Nezapomeneme na matky a otce samoživitele.

Budeme jasně deklarovat, že naše místo je v západní Evropě a tvrdě hájit svobodu slova, bez níž demokracie nemůže existovat. Jestli nezajistíme důvěru občanů ve stát, ohrozíme naši západní geopolitickou orientaci. Extrémisté toho využijí a budou nabývat na síle, která nás může odtrhnout od EU a NATO a vrátit do područí totalitních režimů.

Ve volném čase hodně čtu, sleduji filmy, chodím do hor, jezdím na kole a běhám. Jsem velký foglarovec a sbírám veškeré artefakty spojené s tímto spisovatelem. S manželkou jsme založili nadaci Pomáhat je normální. Jejím účelem je podpora občanům Plzeňského kraje, kteří se ocitli dočasně v nouzi, nebo těžké životní situaci. Každý se může občas ocitnout v situaci, se kterou si už nedovede pomoci sám.

1
Josef_Bernard_fin_2.jpg
Starostové a nezávislí

Plzeňský kraj

Štěnovický Borek


56 let

krajský náměstek pro oblast životního prostředí, zemědělství, evropských záležitostí a regionálního rozvoje, ekonom