CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Lukáš Černohorský

K Pirátům mě před jedenácti lety přivedlo jako ajťáka téma cenzury internetu. Když jsem si tehdy přečetl o nově vznikající straně, jen těžko jsem si uměl představit, jak moc mé rozhodnutí angažovat se v ní ovlivní můj další život. Rád vzpomínám na naše první pirátské schůze v ostravském Minikině, kde jsme plni nadšení plánovali, co by Piráti v Ostravě měli udělat. Dnes mám pomalu za sebou první období v roli poslance, a jelikož nám vláda řadu potřebných návrhů neumožnila realizovat, byl bych rád, kdybych mohl v nastartovaných změnách následující čtyři roky pokračovat.

Ve Sněmovně mám jako místopředseda našeho poslaneckého klubu na starost mimo jiné koordinaci hlasování. Jinými slovy hlídám, abychom byli všichni včas připraveni na místech a nemohlo nás nic zaskočit. Po celém týdnu ve Sněmovně si rád zajdu vyčistit hlavu a odpočinout do ticha přírody. Mám rád klasické společenské tance a taky pěstuji sukulenty. Doma v Ostravě jich mám okolo stovky.

Nejvíce energie jsem věnoval vyšetřovací komisi v kauze OKD. Bylo pro mě jako pro Ostraváka důležité se v této kauze pokusit dosáhnout spravedlnosti. Celou naši rok a půl trvající práci jsme nakonec shrnuli na webu okd.pirati.cz. Teď už je případ v rukou policie a soudů.

Kromě toho se mi podařilo přispět k záchraně historického komplexu budov Ostravica-Textilia. I díky naší petici a demonstracím jsme napomohli tomu, že budovy nebyly původním majitelem zdevastovány, a snad se již letos začnou opravovat. Právě tato zkušenost mě přivedla k tématu ochrany památek, kde se snažím cestou novely památkového zákona vyřešit problém tzv. dvojkolejnosti památkové péče, aby proces vyřizování žádostí pro běžného občana nebyl matoucí, nepředvídatelný a zbytečně zdlouhavý.

Velkou radost mám také z řešení situace s Dolem Frenštát, který víc než dvanáct let blokuje rozvoj obcí v podhůří Beskyd a stojí nás okolo čtyřiceti milionů ročně. Mnoho let pomáhám hnutí Naše Beskydy v boji za zrušení dobývacího prostoru a odstranění desítek černých staveb včetně těžních věží. Podařilo se mi k tomu uspořádat několik setkání na půdě Sněmovny se všemi zainteresovanými aktéry. Po letech úsilí tak dojde k definitivnímu uzavření dolu.

Jak mě změnily poslední čtyři roky ve Sněmovně? Myslím si, že skoro vůbec. Žiju pořád stejně, stále opravuji dům, stále nemám auto a jezdím vlakem a MHD. Jen jsem se naučil být trpělivější, nebrat si věci osobně a jasně se stavět proti záměrům, se kterými nesouhlasím. Zároveň bych chtěl, aby naše děti žily v zemi, kde už nebudou muset bojovat proti korupci a klientelismu, kde ohleduplnost nebude slabostí, kde politika nebude sprosté slovo a stát bude sloužit občanům, a ne občané jemu.

1
Lukáš Černohorský.jpg
Pirátská strana

Moravskoslezský kraj

Ostrava


36 let

poslanec, místopředseda poslaneckého klubu, informatik