CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Martin Jiránek

Vyrůstal jsem a žiju v Trutnově v Podkrkonoší. Mám rád přírodu, výlety, lesy i sport v nich. Mám rád lidi a rád se usmívám. Baví mě pomáhat druhým, různými způsoby zlepšovat životy ostatních, i kdyby jen drobně. Pocházím z tradiční právnické rodiny, ale nakonec jsem se vydal jiným směrem a vystudoval obor informační management na Univerzitě v Hradci Králové. Profesně jsem celý život pomáhal firmám s marketingem a nastavením firemních procesů tak, aby měly více zákazníků a udržovaly dobré vztahy jak se svými klienty, tak se svými zaměstnanci. Díky tomu jsem se naučil komunikovat, dobře naslouchat i srozumitelně předávat svůj náhled na problém.

Piráty jsem objevil v roce 2010 a po prostudování jejich vize politiky jsem se zapojil s cílem aktivně ovlivňovat dění v Trutnově. I po jedenácti letech mnou pirátský pohled na svět a parta proaktivně přemýšlejících lidí rezonují. Čtyři roky na pozici poslance mi umožnily vnímat politiku a výzvy, které před naším státem stojí, šířeji. Většina oblastí, problémů, které stát, vláda a parlament musí řešit, je výrazně rozsáhlejší, než se z jednotlivých článků v médiích může na první pohled zdát. Pro správné rozhodnutí potřebuje politik vidět nejen finanční a právní stránky, ale musí vnímat i otázky sociální, psychologické, demografické, bezpečnostní a další, které mají na konečné rozhodnutí často vliv větší než ty finance.

Uvítal bych více spolupráce mezi lidmi. Česko má velký potenciál, ale ohromné množství energie věnujeme bojům mezi sebou, namísto vzájemné podpory a využívání onoho potenciálu. Většina lidí by ráda spolupracovala, ale bohužel to často znemožňují soukromé finanční či mocenské zájmy jednotlivců či skupin. Takže podmínkou té lepší spolupráce je čistší, slušnější a méně egoistická politika. Společnost je příliš polarizovaná. Řešení důležitých témat lidského života i politiky přitom nejsou černobílá, ale pohybují se někde mezi. Byl bych rád, kdyby politici, média i veřejnost toto chápali a snažili se hledat shodu, ne jen rozdíly.

Pojďme se v politice zaměřit na velké úkoly s přesahem přes více volebních období. Změnit hospodářství, školství, důchodový a sociální systém trvá i desetiletí. Pokud naše politická reprezentace bude (jako to v minulých letech často ukazovala) zaměřena pouze na výsledky za jedno volební období a nebude se soustředit na velké úkoly, z nichž nekoukají rychlé politické body, bude nám svět ujíždět. Komunikujme, naslouchejme, spolupracujme a hledejme kompromisy. Jen tak nás čeká lepší budoucnost a zvládneme i velké výzvy, které před námi stojí.

1
Jiránek.png
Pirátská strana

Královéhradecký kraj

Trutnov


43 let

poslanec, podnikatel, marketingový specialista