CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D.

Až vyrostu, budu paní učitelka! – byla jsem přesvědčená už jako malá. Tohle dětské přání mě neopustilo ani v dospělosti. Mé studijní kroky proto směřovaly jednoznačně k pedagogice a později mě zavály až na ostravský magistrát, kde pracuji jako náměstkyně primátora pro školství a sport. Profesní dráhu jsem začala jako středoškolská učitelka, následně jsem působila na akademické půdě Univerzity Palackého. S oblibou jsem organizovala workshopy pro učitele na českých i zahraničních univerzitách a věnovala se vzdělávání dospělých. Mou druhou láskou vždy bylo divadlo. Napsala jsem knihu o současné britské scéně, měla amatérské divadlo a posléze se svými studenty připravila spoustu divadelních představení v českém i anglickém jazyce. Vzdělávání a předávání zkušeností i dovedností ostatním mě provází dodnes. Věřím totiž, že výchovou nové generace můžeme měnit svět k lepšímu.

A jak jsem se dostala k politice? Po absolvování stipendia v USA jsem využila nabídky stát se asistentkou europoslance, a tahle zkušenost úplně změnila můj pohled na politiku. Kromě toho, že mi otevřela obzory, pro mě byla impulzem převzít vlastní zodpovědnost a dát věci, které mě štvaly, do pořádku – například systémově reformovat vzdělávání. S Piráty jsem našla společnou řeč, jejich filozofie a názory souznějí s tím, za čím si stojím a co chci prosazovat. Pro zásadní změny a jejich realizaci však potřebujete fungující tým, ve kterém si navzájem důvěřujete a každý má nezastupitelnou roli – a to Piráti splňují na jedničku. Zároveň jsem pořád v kontaktu se svými bývalými studenty, kteří mi pomáhají nahlížet na věci z širší perspektivy, taková reflexe je pro mě nesmírně důležitá. Občanská společnost je totiž od toho, aby do veřejného dění zasahovala stejně jako politika.

Často vzpomínám na svou babičku, která mi vyprávěla zážitky z období první republiky, protektorátu, okupace v roce 1968, sametové revoluce i ze současnosti. Její moudrost a hodnoty ze mne udělaly člověka, kterým jsem. Věřím, že kvalitně vychovaní a vzdělaní občané jsou základem úspěšné a fungující společnosti. Chci proto, aby se školství posunulo do 21. století a stalo se opravdovou prioritou naší země. Nejen na papíře a v předvolební kampani. Tak jako herec dělá vše pro to, aby si potlesk diváků opravdu zasloužil, chci po sobě nechat kus dobré práce a čistý stůl. Chci, abych se na sebe vždy dokázala podívat do zrcadla a můj život měl smysl.

7
Andrea Hoffmannová.jpg
Pirátská strana

Moravskoslezský kraj

Ostrava


38 let

náměstkyně primátora města Ostravy, pedagožka