CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Tomáš Müller

První kontakt s politikou jsem měl během sametové revoluce, kdy jsem působil ve studentském hnutí. Po revoluci však byla spousta věcí jinak, než jsme čekali, což byl také důvod vstoupit do komunálu. Působím jako starosta Nové Hradečné v Olomouckém kraji. Myslím, že můj příběh je takovou až klasikou mezi lidmi z hnutí STAN – s kamarády jsme byli nespokojení se situací na radnici, tak jsme poskládali komunální kandidátku a hned v prvních volbách porazili komunisty i ODS. Tak jsem se stal starostou poprvé. Od té doby jsem byl zvolen již pětkrát. 

Myslím, že zkušenost z komunálu může být větší výhodou, než si lidé uvědomují. Na vesnici se musíte domluvit se všemi. I s těmi, kdo s vámi opravdu nesouhlasí. A mám pocit, že toto ve sněmovně spousta lidí neumí – že se nevedou kultivované diskuze a že názory ostatních nejsou často vůbec vyslyšeny. Já si stojím za tím, že komunikace je základ. Možná i proto jsme získali cenu Vesnice roku v Olomouckém kraji. Snažíme se totiž lidi propojovat, podporujeme menší spolky a všichni společně otevřeně mluvíme o palčivých tématech. Snažíme se naši obec rozvíjet odspodu a věřím, že se nám to daří.

Hlavním tématem, které bych chtěl řešit, je rozhodně životní prostředí. V naší obci jsme neblahý stav české krajiny pocítili z první ruky, když na nás přišly povodně. Naše krajina již není schopna zadržovat vodu, což je do budoucna velký problém. Přál bych si, abychom se k přírodě chovali šetrně, abychom využívali principy cirkulární ekonomiky a udržitelné mobility. Zkrátka aby se tu žilo dobře i za pár desítek let. 

Věřím, že změnou doma můžeme přispět ke změně ve světě.

1
muller_tomas.jpg
Starostové a nezávislí

Olomoucký kraj

Nová Hradečná


55 let

starosta obce Nová Hradečná, krajský zastupitel