CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D.

Svůj život jsem zasvětil práci s lidmi. Nejdříve na vysoké škole, kde jsem více než patnáct let učil a zabýval se výzkumem managementu a cestovního ruchu. A od roku 2018 i v politice, kde nyní působím jako náměstek primátora v Českých Budějovicích pro školství, sociální věci a cestovní ruch.

Tématům cestovního ruchu, vzdělávání a zlepšení kvality řízení ve veřejné správě se chci nadále věnovat jak v politické, tak i v odborné rovině. Myslím, že zde máme co dohánět, a chtěl bych, abychom se v tom přiblížili těm nejlepším zemím.

V jižních Čechách žiji s rodinou od roku 2005. Bydlíme v Českých Budějovicích s manželkou Ivanou a máme dvě školou povinné děti – Jakuba a Kateřinu. Ve stejném roce jsem nastoupil na Jihočeskou univerzitu, kde jsem vystudoval doktorské studium v oboru management a marketing. Působil jsem zde čtyři roky ve funkci proděkana pro zahraniční vztahy na ekonomické fakultě a sedm let jsem vedl katedru obchodu a cestovního ruchu. Na univerzitě externě působím doteď, a to v oblasti výzkumu v cestovním ruchu, manažerských her i výuky.

Jsem autorem několika desítek vědeckých publikací, většinou v angličtině, některé z nich jsou v prestižních mezinárodních časopisech. Také jsem vytvořil několik výukových manažerských her, které se používají na univerzitách v ČR i v zahraničí.

Předtím jsem podnikal v oblasti tvorby počítačového softwaru. Také jsem spolupracoval na celorepublikových projektech zaměřených na podporu finanční gramotnosti, podnikavosti žáků základních škol nebo ochranu spotřebitele.

Svou práci mám rád a nejvíce mne na ní baví, jak se lidé kolem mne rozvíjejí – studenti i kolegové. A protože mám rád změnu, tak mne naplňují i nové poznatky, se kterými se setkávám, a jejich převádění do praxe.

Mezi mé koníčky patří cestování a turistika, fotografování přírody a detailů (makrofotografie hmyzu, pavouků, květin), běh, četba (sci-fi, krimi) a hudba (filmové soundtracky).

Jsem také členem Jihočeského spolku pro bioekonomiku (JSBE), předsedou správní rady Nadace města České Budějovice pro podporu vzdělávání a vědy a místopředsedou organizace destinačního managementu Českobudějovicko – Hlubocko, z. s.

Do politiky jsem vstoupil v roce 2018 zejména proto, že mi chybí využití nových poznatků v praxi a zapojení charakterních a schopných lidí do veřejného rozhodování. Chci umožnit také dalším, aby se do politiky zapojili. Oslovilo mne spojení zkušeností starostů a zapojení nezávislých kandidátů, často velmi zajímavých osobností. Také mám podobné hodnotové zakotvení – důraz na demokracii, ČR jako součást EU a NATO.

2
viktor-vojtko.jpg
Starostové a nezávislí

Jihočeský kraj

České Budějovice


43 let

náměstek primátora, vysokoškolský pedagog