Digitální revoluce

Údajná digitalizace státu požírá miliardy, stále se však odehrává spíše na papíře: skenováním nebo přepisováním zbytečně vytištěných lejster. Takhle 21. století rozhodně nevypadá.

Chceme stát, kde informace proudí jak mezi úřady, tak k lidem. Stát, který z občanů netahá pořád dokola údaje, co už jednou dostal. Stát připravený ochránit kritickou infrastrukturu a osobní informace občanů před kybernetickými útoky či jinými zneužitími.

Naší vizí je digitálně kompetentní stát pro každého. Se službami přístupnými z domova či kanceláře, ale také z úřadu těm, kteří počítač běžně nepoužívají. V obou případech musí jít o služby natolik profesionální a přívětivé, že jejich využití nebude pro občana přítěží.

Digitalizaci je nutné uchopit v plné šíři a nezanedbat revizi procesů. Skenovaným formulářem to neskončí – půjde o celkové digitální propojení úřadů, po kterých běhají data a ne lidé.

Čas a peníze ušetří občané, firmy, ale i úřady. Ty budou mít čas věnovat se jednotlivcům ve složitých případech, anebo dojít k zeštíhlení, které nám tu slibují už celé generace politiků.

CHCI VĚDĚT VÍCE

Skutečně digitální stát

Fronty na úřadech nemůžeme vystát. Na co máme internet? Už konečně zaveďme digitální státní správu. Ušetří nám nervy, čas a miliardy ročně.

Důsledná obrana v kyberprostoru

Bojištěm 21. století je internet. Připravme se, že na něm budeme svádět bitvy! Opevněme nemocnice proti kyberútokům, braňme svá osobní data.

Jednodušší daně pro lidi, levnější pro stát

Stát daně nevybírá. Nechává se od nás prosit, aby si je vzal, a ještě má řeči. Zjednodušme správu daní a namísto omylů trestejme podvody.

Prosekání byrokracie v podnikání

Stačí, když stát půjde trochu do sebe. Firmám odpadne tolik administrativy, že ušetří průměrně 60 hodin ročně. Jeden a půl pracovního týdne.

Jednodušší výstavba se zapojením veřejnosti

Vyběhat razítka pro dům trvá hrozně dlouho, jinde zase rostou obchoďáky ve velkém. Postavme to jinak! Ti, kdo v místě žijí, musí být slyšet.

Propojení dat v zájmu zdravotníků i pacientů

Ukončeme zbytečná vyšetření a předepisování zbytečných léků. Dejme do rukou pacientů kontrolu nad jejich zdravotními daty.

Svižnější soudy digitalizací spisů

Je 21. století a účastníci musí kvůli svému spisu na soud? Zaveďme elektronický, ať do něj nahlíží třeba z domova. Snadnější pro všechny!

Kvalitně připravené stavby, opravy a vedení

Opakované uzavírky, výkopy bez dělníků, prodražené stavby. Levá ruka neví o pravé! Posuňme projekty dál sdílením dat mezi všemi účastníky.

Chytrá válka s dezinformátory

Pravda zatím bohužel nevítězí. Dezinformátoři tahají za nos čtvrtinu z nás. Pojďme pravdě pomoci na světlo. Edukativně i právně.

Efektivní rozhodování blíže občanům

Starosta nám vždycky bude blíž než ministr. Z radnice lépe vnímá svou obec i své sousedy. Nechme samosprávám volnost, dejme slovo i občanům.

Důslednější ochrana osobních údajů a soukromí

Velký bratr do rodiny nepatří! Omezme možnosti státu i firem zneužít osobní údaje ke sledování, marketingu či ovlivňování sociálními sítěmi.

Autorské právo pro digitální svět

Moderní technologie mění i možnosti autorské tvorby. Zprůhledněme kolektivní správu a zpřístupněme tvorbu financovanou z veřejných zdrojů.

Zemědělství bez zbytečné administrativy

Jako by zemědělci neměli už tak těžkou práci! Pojďme jim usnadnit administrativu, omezit počet kontrol a zjednodušit dotační programy.