CHCI VĚDĚT VÍCE

Blokujte dotace pouze Agrofertu, žádají Piráti a Starostové Evropskou komisi. Za střet zájmů Andreje Babiše nemají být trestání běžní občané

22. září 2021 Redakce
#bojskorupci

Praha, 22. září 2021 – Právě dnes končí lhůta, do kdy musí české ministerstvo informovat Evropskou komisi o zavedení funkčního systému postihujícího střet zájmů. Pokud i nadále budou předpisy ke střetu zájmů porušovány, tak Evropská komise zablokuje všechny kohezní dotace a dokonce i 180 miliard korun z fondu obnovy pro Česko. Protože střet zájmu premiéra Andreje Babiše stále trvá, je pravděpodobné, že budou peníze reálně v ohrožení. Za problémy premiéra by tak byl potrestán běžný český občan či podnikatel. Piráti a Starostové proto zasílají Evropské komisi dopis, v kterém navrhují, aby nepřistupovala k plošnému zastavení kohezních dotací. Ale zaměřila se pouze na viníky - tedy blokovala pouze dotace čerpané koncernem Agrofert do doby, než se česká ministerstva začnou řídit platnými pravidly.

„Evropská komise ztrácí trpělivost s českými úřady, které jsem v posledních letech i já třikrát upozorňoval, aby začaly dodržovat zákony. Na problém se střetem zájmu pana premiéra upozorňovala i řada nezávislých expertů. Situace tedy nemusela dojít tak daleko. Jednání pana premiéra dnes reálně ohrožuje mimo jiné 180 miliard korun z fondu obnovy pro Česko, které potřebujeme pro postcovidovou obnovu, rozvoj firem, školství, moderních technologií či například digitalizace. Je zcela neakceptovatelné, aby běžní občané a podnikatelé byli trestání za hamižnost pana premiéra a hradili způsobenou škodu. Ministryně avizovala, že její ministerstvo dnes v dopise Evropské komisi uvede, že všechna opatření proti střetu zájmů úspěšně zavedlo. O tom lze ovšem odůvodněně pochybovat. Proto jsme se rozhodli popsat Evropské komisi skutečný stav věci a doporučili zaměřit se na reálné viníky situace, aby nebyli za chyby premiéra trestání lidé,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Evropská komise ve svém dopise pohrozila zablokováním všech dotací například v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost anebo v programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podmínka vyřešení střetu zájmů se týká rovněž 180 miliard z fondu obnovy.

Již nyní Evropská komise některé dotace koncernu Agrofert neproplácí a hrazené jsou pouze z národních zdrojů. Za minulý rok získal tento koncern na dotacích téměř 1,7 miliard Kč. Pokud by Evropská komise zablokovala tomuto holdingu všechny dotace (včetně přímých plateb), Andrej Babiš byl byl pravděpodobně donucen konečně svůj střet zájmů řešit a neohrožoval jím zájmy Česka.

„Členové vlády dnes primárně bojují za zájmy koncernu Agrofert na úkor běžných občanů a podnikatelů. Úředníci státní správy mají pak obavu činit kroky, které by nesledovaly zájmy soukromého byznysu pana premiéra. Někteří z nich dokonce museli odejít, když se pokusili jednat nezávisle. Osobně jsem se zajímal například o situaci na zemědělském fondu, který vydával vzájemně se vylučující rozhodnutí, když rozhodoval o podnikání pana Babiše. Pokud by Piráti a Starostové byli součásti příští vlády, tak se zasadí o to, aby tento pocit strachu na úřadech byl již minulostí a úředníci mohli fungovat zcela nezávisle a profesionálně. Pan premiér musí dodržovat zákony stejně jako běžní občané,“ vysvětlil předseda Starostů Vít Rakušan.

Koncern Agrofert získává nejenom dotace, ale rovněž veřejné zakázky. Jejich hodnota během 3 let dosáhla 20 miliard korun. Piráti proti již v roce 2019 podali trestní oznámení, které postupně v letech 2020 a 2021 doplňovali a celkově kriminalistům doručili kolem 100 příloh. Případem se zabývá Evropská žalobkyně a současně i Vrchní státní zastupitelství v Praze.


Další aktuality

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!
12.04.2023 Mediální odbor

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!

Sekání luk v období jara přináší každoroční smrt nebo zmrzačení desetitisíců mladých srnčat. V tomto období totiž srny rodí mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě. Srnčata však nejsou schopna utéct před velkými zemědělskými stroji, jejich instinktem je přikrčit se k zemi. To má zmíněné tragické následky.

Životní prostedí
Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima