Často kladené dotazy

CHCI VĚDĚT VÍCE

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které by vás stran voleb do Poslanecké sněmovny mohly zajímat. Pokud jste na nějakou vaši otázku na tomto webu nenašli odpověď, určitě se nám ozvěte na email info@piratiastarostove.cz!

Kdy se konají volby? Jak může můj hlas ovlivnit budoucnost země?

V kalendáři si vyznačte 8.–9. října. Právě v pátek a v sobotu 8.-9. října 2021 můžete rozhodnout o dalším směřování naší země. Není to nijak přehnané: volbou do Poslanecké sněmovny rozhodujete prostřednictvím svých volených zástupců o klíčových věcech, které se týkají i vás, vaší budoucnosti a budoucnosti vašich blízkých.

Pokud nejste spokojeni se současným směřováním naší země, váš hlas ve volbách je zásadní způsob, jak dát najevo svůj názor a spoluutvářet naši společnou budoucnost.

Kde mohu volit?

Volí se ve volebních místnostech po celé zemi. Poštou by vám měly přijít volební lístky a zároveň s nimi i detailní informace o tom, jak volit. Jejich součástí je i seznam volebních místností podle ulic. Najděte si podle svého bydliště svou volební místnost a můžete vyrazit. Jen nezapomeňte na občanku!

(Seznam volebních místností najdete i na webu vašeho krajského i obecního úřadu.)

Mohu volit i mimo své bydliště?

Pokud nemůžete volit v místě svého bydliště, stačí si vyřídit voličský průkaz. S tím pak můžete volit kdekoliv v České republice. Požádat o jeho vystavení můžete osobně, poštou nebo datovou schránkou obecní úřad obce, v jejímž obvodu máte bydliště. Neexistuje standardizovaný formulář: musíte napsat jméno, den a místo narození, bydliště, pro jaké volby chcete voličský průkaz vystavit a kam si jej přejete zaslat. Pokud žádost půjde v listinné podobě, musíte si nechat ověřit podpis. Žádost je třeba poslat datovkou, s elektronickým podpisem nebo s ověřeným podpisem poštou. Pokud se nechcete textem dopisu trápit, připravili jsme pro vás návrh ke stažení zde.

Kdy mi přijdou volební lístky? Musím je mít s sebou ve volební místnosti?

Ze zákona vám je příslušné orgány musí zaslat 14 dní před volbami. Nemusíte se tím však příliš trápit: s sebou je brát do volební místnosti nemusíte. Vždy jich tam musí být dostatek náhradních. Volíte tak, že svůj jeden vybraný volební lístek vložíte do obálky a tu pak vhodíte do volební urny.

Jak je zajištěno, že volby nikdo nezfalšuje? Mohu pomoci Pirátům a Starostům ohlídat jejich férovost?

Každá strana nebo volební koalice má právo do každé okrskové volební komise nominovat jednoho člena. Pokud bude kvůli koronavirové epidemii aktivní režim drive-in (tedy volby z auta) nebo pomocí zvláštních přenosných uren, prosadili Piráti a Starostové kontrolu i těchto způsobů volby pomocí pozorovatelů. A ano, pomoci ohlídat volby můžete i vy!

Pokud nám chcete pomoci ohlídat férovost voleb, registrujte se na našem webu ovk.pirati.cz. Registrace spouštíme od 14.6.2021. V případě, že usednete v okrskové výběrové komisi, máte nárok na volno i náhradu mzdy. Navíc získáte odměnu ve výši 2200,- pro předsedy komise, 2100,- pro místopředsedy a 1800,- pro její řadové členy.

Kolik lidí můžu kroužkovat? Mohu volit kandidáty napříč stranami?

Volíte vždy jen kandidáty z jednoho uskupení, to znamená, že do obálky vložíte jen jeden lístek. Na něm můžete zakroužkovat jedno až čtyři jména lidí, které byste v Poslanecké sněmovně rádi viděli – pokud však nemáte konkrétní preference, je v pořádku odevzdat lístek bez kroužků.

Co když nemohu k urně, například z důvodu karantény?

Pro lidi s vážnými, zejména zdravotními problémy fungují přenosné volební schránky. Zažádejte váš obecní úřad (ve dnech voleb pak okrskovou volební komisi) a nechte si volební urnu přivézt. Pak můžete odvolit stejně jako každý jiný.

Pokud jste v izolaci nebo karanténě v souvislosti s onemocněním covid-19, je třeba využít drive-in, kde svou obálku odevzdáte bezpečně z auta. V případě, že nemůžete využít drive-in, můžete si žádostí na krajský úřad (telefonní číslo najdete na webu vašeho krajského úřadu) požádat o hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Volat můžete nejpozději do 8 hodin dne předcházejícího prvnímu dni voleb. Volit lze také v pobytových zařízeních, která jsou v době voleb uzavřena.