CHCI VĚDĚT VÍCE

Peníze na pomoc lidem, nikoliv na podporu uhlobaronů, reagují Piráti a Starostové na plány vicepremiéra Havlíčka

27. září 2021 Redakce
#bojskorupci
#duraznaklima

Praha, 27. září 2021Piráti a Starostové nedovolí, aby uhlobaroni inkasovali za předražené ceny energií na úkor běžných domácností. Návrh vicepremiéra Karla Havlíčka, aby z výnosů emisních povolenek, jejichž ceny rychle stoupají, bohatla hrstka oligarchů, koalice odmítá. Rostoucí náklady občanů za energie chce ministr Havlíček kompenzovat zavedením další sociální dávky, tzv. energetickým voucherem. Podle zástupců koalice Pirátů a Starostů se jedná o další byrokratizaci. Zavádění nové dávky znamená ještě větší komplikování sociálního systému a snížení efektivity pomoci. Pomoci by přitom mohla úprava životního minima či zlepšení fungování Modernizačního fondu. Spekulaci s emisními povolenkami obě koaliční strany striktně odmítají. 

„V Modernizačním fondu nyní skončí desítky miliard z emisních povolenek a je na vládě, jak efektivně s fondem naloží. Především z něj musí podpořit opravdovou modernizaci energetiky včetně teplárenství a snížit tak naší závislost na fosilních palivech,” uvedl poslanec Pirátů Petr Třešňák. 

Aby prostředky končily v kapsách uhlobaronů namísto tam, kde pomohou občanům, kterých se těžba dotýká, odmítá pirátský senátor Lukáš Wagenknecht: „Piráti budou podporovat v rámci evropského sociálního dialogu na zmírnění dopadu růstu cen emisních povolenek vyplacení těchto peněz pro běžné spotřebitele. To znamená pro všechny domácnosti, nejen pro vyvolenou hrstku.“

Josef Bernard, kandidát Starostů v Plzeňském kraji, varoval před zneužíváním systému emisních povolenek k jiným účelům, než jsou určeny: „To už je opravdu blázinec. Peníze z emisních povolenek musí jít na modernizaci naší energetiky, ne zpátky těm, kteří klima a naše životní prostředí nejvíce zatěžují.”

Zástupci koalice Pirátů a Starostů budou také dále tlačit návrh na úpravu horního zákona o ochraně a využití nerostného bohatství, který předložila skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou. Šance na jeho schválení by mohla být podle předkladatelů po ustavení nové Poslanecké sněmovny. Návrh přitom dříve nepodpořil ani jeden poslanec za ANO, SPD a KSČM z Ústeckého a Karlovarského kraje, přestože šlo o peníze pro jejich vlastní regiony. „Naší snahou je rozložit úhradu z vydobytých nerostů vedle obcí a státu i mezi kraje, které jsou těžbou přímo postiženy. Regiony by měly získat více peněz z poplatků, které těžaři platí. Návrh se nezaměřuje pouze na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí, ale i povrchová těžba ostatních nerostů jako je písek a kámen. Nové rozdělení bude počítat s 33 procenty pro obce, což zůstává beze změny, 37 procenty nově pro kraje a 30 procenty pro státní rozpočet. Poplatek se tedy nezvyšuje, pouze se mění jeho rozdělení,“ uvedl Balatka. 


Další aktuality

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!
12.04.2023 Mediální odbor

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!

Sekání luk v období jara přináší každoroční smrt nebo zmrzačení desetitisíců mladých srnčat. V tomto období totiž srny rodí mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě. Srnčata však nejsou schopna utéct před velkými zemědělskými stroji, jejich instinktem je přikrčit se k zemi. To má zmíněné tragické následky.

Životní prostedí
Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima