CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a STAN spoluprosadili návrh, aby se z tendru na Dukovany vyřadilo Rusko a Čína. Chtějí chránit i peněženky občanů a bránit zdražení energií

16. června 2021 Redakce
#bezpecnazeme

Praha, 16. června 2021 – Demokratické opozici se podařilo zavázat vládu, aby se výstavby nového bloku Dukovan neúčastnily ruské a čínské firmy. Jejich vyloučení z tendru zajistí pozměňovací návrhy k tzv. lex Dukovany, které připravil pirátský poslanec Jan Lipavský, a kabinet je na základě vyjednávání slíbil podpořit.  Za Piráty a Starosty je ale zásadní také ochránit finance daňových poplatníků. Připravili proto legislativu, aby se projekt negativně nepromítl například do cen energií. Vládní poslanci ovšem návrh smetli.

Před vlivem autoritářským států varujeme dlouhodobě, mé pozměňovací návrhy tak navazují na systematickou práci Pirátů. Dbát na národní bezpečnost musíme ve všech sektorech, a energetika není výjimkou. Samotný zákon s těmito pozměňovacími návrhy navíc nebude mít vliv na cenu projektu,“ uvedl pirátský poslanec Jan Lipavský.

Jsme rádi, že se na bezpečnostních aspektech podařilo najít politickou shodu. Avšak pro nás je stejně tak důležité chránit peníze daňových poplatníků. Požadovali jsme proto také garance, že finanční náklady nedopadnou na naše občany ani státní rozpočet. Navrhovali jsme zastropování výkupní ceny z nového zdroje a aplikování dalších standardních přístupů v cenotvorbě, tak jak je obvyklé u podobných zákonů. Nic z toho ovšem vládní poslanci nepodpořili a znovu tak dokázali, že jsou pro ně zájmy občanů až na druhém místě,“ uvedl pirátský poslanec Petr Třešňák, který je členem sněmovního Podvýboru pro energetiku.

Od začátku jsme jasně deklarovali naše požadavky, které musí být splněny, abychom zákon mohli podpořit. Cena celé elektrárny musí být soutěžena jako fixní, aby nedošlo k  vícenákladům při výstavbě,“ popsal místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Do oficiálního usnesení vlády nebyl zahrnut klíčový fakt, že čínské ani ruské firmy nebudou přizvány do tendru, zvláště po aféře Vrbětice, proto je klíčové, že s námi ministr veřejně deklaroval, že se nic takového nestane, a dohodli jsme se, aby bylo do zákona jasně přidáno, že žádná z těchto zemí tendru účastna nebude, což se chystáme v zákoně napravit pozměňovacími návrhy v Senátu. K tendru máme od začátku zásadní výhrady budeme pečlivě sledovat, zda budou naše stanovené podmínky ministerstvem skutečně přijaty,” doplnil Gazdík. 


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika