CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové po schůzce s Tichanovskou: Cestou k demokratickému Bělorusku jsou jedině nové volby

9. června 2021 Redakce

Při dnešní schůzce s čelní opoziční představitelkou Běloruska Světlanou Tichanovskou jsme vyjádřili nejen naši podporu, ale také naději, že Česká republika bude stát na straně svobody a demokracie. Neměli bychom se bát pojmenovávat věci pravými jmény, proto je nutné odsoudit akt státního terorismu, kterého se režim Alexandra Lukašenka nedávno dopustil. Věřím, že dříve či později zůstane tento diktátor se svým totalitním způsobem vládnutí sám. Paní Tichanovské v tom můžeme nabídnout pomocnou ruku, a aktivně pomáhat lidem, kteří z Běloruska odešli. Věřím, že Ministerstvo vnitra bude ve svých programech vůči Bělorusům vstřícné, osobně to budu prosazovat při jednání výborů Poslanecké sněmovny, uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

„S paní Tichanovskou jsme i proto probírali možné mechanismy, kterými můžeme společně na úrovni Evropské unie tlačit běloruský režim k dodržování lidských práv. Zejména pak námi připravený sankční zákon, který umožňuje vydávat České republice účinná opatření proti konkrétním pohlavárům nedemokratických režimu, ten je ostatně součástí i našeho společného volebního programu. Jednoznačně jsme se také shodli i na podpoře cílené pomoci běloruským občanům, ať už prostřednictvím stávajících programů (podpora bydlení, léčba obětí represí) nebo podpory ve studiu,” dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Další aktuality

Praha potřebuje skutečně digitální stát. Piráti a STAN ukazují směr, kterým se vydat
11.06.2021 Redakce

Praha potřebuje skutečně digitální stát. Piráti a STAN ukazují směr, kterým se vydat

Jedním ze stěžejních bodů koalice Pirátů a STAN z nedávno zveřejněného programu je ten o skutečně digitálním státu. Komunikace státu s občany je často byrokratické peklo a digitální komunikaci úřady vůbec nezvládají a lidem ji vůbec nenabízejí. Příkladem může být Portál občana, o který byl až donedávna minimální zájem. Důvodů to má mnoho, ale mezi hlavní patří omezená nabídka služeb a také absence jakékoliv propagace portálu. Podle dostupných dat se do portálu do konce roku 2019 přihlásilo pouze 0,5 procenta dospělých Čechů.

#digitalnirevoluce
V Praze už očkování podstoupilo více jak třetina obyvatel, k dosažení proočkovanosti bude nutné přesvědčit váhající seniory a mladé
04.06.2021 Redakce

V Praze už očkování podstoupilo více jak třetina obyvatel, k dosažení proočkovanosti bude nutné přesvědčit váhající seniory a mladé

4. června 2021 - Hlavní město Praha se nachází ve velmi dobré situaci s ohledem na vývoj očkování. Koalice Pirátů a STAN oceňuje, že se celá politická reprezentace bez ohledu na stranickou příslušnost domluvila na férové distribuci vakcín do zdravotnických zařízení ve všech městských částech, kde se očkuje vakcínou Moderna. Druhou možností jsou velká očkovací centra a fakultní nemocnice, kde se očkuje vakcínou Pfizer. Praktici očkují Astrou Zenecou. Každý den se průměrně naočkuje více jak 12 tisíc Pražanů. Ze strany ministerstva však chybí cílená kampaň na skupiny obyvatel, které z různých důvodů váhají nebo jim chybějí informace.