CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové po schůzce s Tichanovskou: Cestou k demokratickému Bělorusku jsou jedině nové volby

9. června 2021 Redakce
#udalost

Praha, 8. června 2021 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se dnes sešli s čelní představitelkou běloruské opozice Světlanou Tichanovskou v rámci její aktuální návštěvy České republiky. Tématem schůzky bylo narůstající potlačování principů svobody, jenž je spojené zejména s událostmi kolem únosu letadla a uvěznění běloruského reportéra Ramana Prataseviče. Předsedové koaličních stran tento čin jednoznačně odmítli.

„Při dnešní schůzce s čelní opoziční představitelkou Běloruska Světlanou Tichanovskou jsme vyjádřili nejen naši podporu, ale také naději, že Česká republika bude stát na straně svobody a demokracie. Neměli bychom se bát pojmenovávat věci pravými jmény, proto je nutné odsoudit akt státního terorismu, kterého se režim Alexandra Lukašenka nedávno dopustil. Věřím, že dříve či později zůstane tento diktátor se svým totalitním způsobem vládnutí sám. Paní Tichanovské v tom můžeme nabídnout pomocnou ruku, a aktivně pomáhat lidem, kteří z Běloruska odešli. Věřím, že Ministerstvo vnitra bude ve svých programech vůči Bělorusům vstřícné, osobně to budu prosazovat při jednání výborů Poslanecké sněmovny, uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

„S paní Tichanovskou jsme i proto probírali možné mechanismy, kterými můžeme společně na úrovni Evropské unie tlačit běloruský režim k dodržování lidských práv. Zejména pak námi připravený sankční zákon, který umožňuje vydávat České republice účinná opatření proti konkrétním pohlavárům nedemokratických režimu, ten je ostatně součástí i našeho společného volebního programu. Jednoznačně jsme se také shodli i na podpoře cílené pomoci běloruským občanům, ať už prostřednictvím stávajících programů (podpora bydlení, léčba obětí represí) nebo podpory ve studiu,” dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Další aktuality

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci
30.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci

Praha, 30. července 2021 - Piráti a Starostové dnes na tiskové konferenci upozornili na problém s lobbisty, kteří se tajně scházejí s politiky a ovlivňují schvalování zákonů i zakázek. Koalice proto chce na páteční mimořádné schůzi Sněmovny prosadit zákon, aby se tyto schůzky musely povinně evidovat a k záznamům měla přístup veřejnost. Zároveň chtějí funkční registr lobbistů, kde bude jasně uvedeno, v jaké oblasti lobbují. K legislativě Piráti a Starostové navrhli také úpravy, aby se musel evidovat lobbing nejen u přípravy a schvalování zákonů, ale například i u přípravy zakázek či přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby musel povinně zaznamenávat schůzky s lobbisty i prezident a jeho poradci, vláda totiž pro Hrad chystá výjimku.

#udalost
Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická
27.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická

Vysočina, 27. července 2021 – Včerejší první kolo dovolby na první místo společné kandidátky Pirátů a Starostů pro podzimní sněmovní volby v kraji Vysočina rozhodlo o tom, že se jedničkou stává Blanka Lednická (Piráti). Získala 32 hlasů od 42 členů pirátského krajského sdružení. Blanka Lednická tak nahradí Milana Daďourka, který před necelými dvěma týdny na post lídra kandidátky rezignoval kvůli zdravotním důvodům.

#udalost
Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů
15.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů

Praha, 15. července 2021 – Poslanci Pirátů a Starostů dnes znovu apelovali na vládu s šesti stěžejními body plánu pro zvládnutí podzimu, který může rozhodnout o dalším vývoji pandemické situace. Tedy o tom, zda se žáci vrátí do škol a služby a maloobchody zůstanou otevřené a bez omezení. Piráti zopakovali, že zvýšila motivaci lidí k očkování, například svobodnou volnou typu vakcíny, výběrem termínů nebo zvýšením počtu očkovacích míst. Jednou z nejkritičtějších oblastí je školství, kde stále vláda nevypracovala plány pro vývoj situace a možná řešení na lokální úrovni. Piráti a Starostové proto vládě nabídli pomoc svých expertních týmů, které mají pomoci nejenom při tvorbě opatření proti šíření pandemie, ale také zabránit dalším nezákonným postupům. Nejvyšším správním soudem bylo do dnešního dne shledáno již 30 takových protiprávních postupů vlády a ministerstev.

#bezpecnazeme