CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové po schůzce s Tichanovskou: Cestou k demokratickému Bělorusku jsou jedině nové volby

9. června 2021 Redakce
#udalost

Praha, 8. června 2021 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se dnes sešli s čelní představitelkou běloruské opozice Světlanou Tichanovskou v rámci její aktuální návštěvy České republiky. Tématem schůzky bylo narůstající potlačování principů svobody, jenž je spojené zejména s událostmi kolem únosu letadla a uvěznění běloruského reportéra Ramana Prataseviče. Předsedové koaličních stran tento čin jednoznačně odmítli.

„Při dnešní schůzce s čelní opoziční představitelkou Běloruska Světlanou Tichanovskou jsme vyjádřili nejen naši podporu, ale také naději, že Česká republika bude stát na straně svobody a demokracie. Neměli bychom se bát pojmenovávat věci pravými jmény, proto je nutné odsoudit akt státního terorismu, kterého se režim Alexandra Lukašenka nedávno dopustil. Věřím, že dříve či později zůstane tento diktátor se svým totalitním způsobem vládnutí sám. Paní Tichanovské v tom můžeme nabídnout pomocnou ruku, a aktivně pomáhat lidem, kteří z Běloruska odešli. Věřím, že Ministerstvo vnitra bude ve svých programech vůči Bělorusům vstřícné, osobně to budu prosazovat při jednání výborů Poslanecké sněmovny, uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

„S paní Tichanovskou jsme i proto probírali možné mechanismy, kterými můžeme společně na úrovni Evropské unie tlačit běloruský režim k dodržování lidských práv. Zejména pak námi připravený sankční zákon, který umožňuje vydávat České republice účinná opatření proti konkrétním pohlavárům nedemokratických režimu, ten je ostatně součástí i našeho společného volebního programu. Jednoznačně jsme se také shodli i na podpoře cílené pomoci běloruským občanům, ať už prostřednictvím stávajících programů (podpora bydlení, léčba obětí represí) nebo podpory ve studiu,” dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Další aktuality

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima
Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele
01.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelového ‘zaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht.

#moderniekonomika