CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové představují Vládní analytický útvar: Stát začnou na základě dat řídit skuteční odborníci místo populistických loutek

23. září 2021 Redakce
#profesionalnistat

Praha, 23. září 2021 - Nejen nezvládnutá covidová epidemie, během které zbytečně zemřelo přes 30 tisíc lidí, ukázala, jak je důležité, aby se politici řídili daty a doporučením skutečných expertů. Právě proto chtějí Piráti a Starostové po volbách vytvořit Vládní analytický útvar (VAU), který obsadí špičkovými nezávislými odborníky. Ti budou zpracovávat analýzy důležitých problémů, které přesahují kompetence jednotlivých ministerstev. Cílem je, aby stát hospodařil mnohem efektivněji, připravoval kvalitní a srozumitelné zákony a hledal cesty, jak přizpůsobovat českou ekonomiku moderním trendům. V případě nenadálých krizí, jako je například právě epidemie covidu, by státním institucím pomáhal s rychlým rozhodováním.

„Pokud by VAU existoval již nyní, nemohlo by se vládě stát, že bude vydávat protichůdná nebo dokonce nezákonná opatření. Vždyť soudy zrušily více než tři desítky covidových opatření této vlády. Ještě podstatnější je, že ignorování doporučení expertů a absence dat vedla ke zbytečnému rozjetí epidemie a také urychlení růstu inflace,” sdělil Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, a dodal: „V zahraničí takové instituce fungují běžně a ukazuje se, že zefektivňují chod státu nebo mohou vylepšit příjmy rozpočtu. Příkladem může být britský Policy Lab UK, který řeší zejména digitalizaci a modernizaci státní správy, nebo Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Slovensku.”

Návrh počítá s angažováním 30 až 50 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, jednalo by se tak o malý až střední útvar v současné struktuře Úřadu vlády. Náklady na zřízení a první rok provozu útvaru by neměly přesáhnout 70 mil. Kč. Zahraničních zkušeností ukazují, že by si útvar na sebe mohl začít “vydělávat“ již v prvním roce existence, což zástupci koalice vyvozují z příkladu Slovenska. Po svém založení se Útvar hodnoty za peniaze pustil do revizí výdajů veřejných rozpočtů. Pouze v oboru zdravotnictví identifikoval v roce 2017 možné úspory 363 mil. eur, z nichž 174 mil. eur se ministr zdravotnictví zavázal realizovat již v prvním roce po skončení analýzy. Útvar také zachránil značné veřejné prostředky, když upozornil na nehospodárnost PPP projektů na výstavbu nemocnice či dálnice.

„Chceme, aby vládní politici při přípravě legislativy vycházeli z faktů a aktuálních dat, která reflektují situaci v České republice. Je to v podstatě přímý opak politiky, jenž v posledních letech praktikuje současná vláda. Zvýšení efektivity veřejných politik skrze analytický útvar povede ke snižování státní byrokracie i k ukončení zbytečného rozhazování miliard z kapes daňových poplatníků. Rozhodování v moderním státě musí být postaveno na práci s daty, což se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí,“ uvedl Petr Gazdík, místopředseda STAN.

„Lidi už mají dost legislativních paskvilů. Příkladem jsou přehnané dotace na solární elektrárny, neekologické přimíchávání biopaliv nebo třeba nový trestní zákoník, který kvůli prodloužení trestů zaplnil 5 nových věznic a v důvodové zprávě k zákonu o tom nebylo ani písmeno. Jiné palčivé problémy jako je vylidňování center měst kvůli předělávání bytů na hotelové pokoje pro turisty pak vláda léta vůbec neřeší. Máme tu skvělé vědce a odborníky, kteří mají světový a evropský rozhled, nemuseli bychom vymýšlet kolo. Můžeme převzít věci, které se v jiných zemí osvědčily. Pokud budou Piráti a Starostové ve vládě, chceme pozvat k práci odborníky a nechat je pracovat na řešeních prioritních problémů a konzultovat s nimi novou legislativu,“ uzavřel Michálek.

Více o tom, jak by měl Útvar fungovat, si lze přečíst v našem volebním programu zde.


Další aktuality

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!
12.04.2023 Mediální odbor

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!

Sekání luk v období jara přináší každoroční smrt nebo zmrzačení desetitisíců mladých srnčat. V tomto období totiž srny rodí mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě. Srnčata však nejsou schopna utéct před velkými zemědělskými stroji, jejich instinktem je přikrčit se k zemi. To má zmíněné tragické následky.

životní prostedí
Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima