CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Bc. Daniel Galuszka

Baví mě botanika, Hvězdné války a video hry. Procestoval jsem Spojené státy i Evropu, viděl Kavkaz i Karpaty, ale nejvíc se mi stejně líbilo u nás na Sázavě a pak taky doma v rodném Bohumíně, kde jsem poslední tři roky městský zastupitel. Kromě toho jsem členem pirátského sněmovního týmu pro problematiku exekucí, dezinformací a bezpečnosti. Byl jsem rovněž u zrodu publicistického webu Houpací Osel, se kterým se jsme získali i nominaci na Křišťálovou lupu, a taky jsem vydal knihu.

Proč jsem aktivně vstoupil do politiky? Štvalo mě, že politická reprezentace lidem lže a manipuluje s nimi, zatímco řadu problémů mojí generace nikdo pořádně neřeší. Navíc na politické scéně prostě nebyl nikdo, kdo by moje zájmy reprezentoval. Až se tu objevili Piráti, mezi kterými byla řada mých vrstevníků a kamarádů. Líbila se mi jinakost, se kterou od začátku komunikovali, přátelské a otevřené prostředí a zejména programová témata.

Řadu posledních měsíců se věnuji řešením, jak zastavit exekuční byznys, který posledních 20 let dostává statisíce lidí v naší zemi do dluhových pastí. Přitom jsem si uvědomil, že pro řešení těchto problémů se musíme jako společnost snažit nastavit taková pravidla, aby silní nemohli zneužívat slabé, aby osobní zisky jednotlivců nepřevládaly nad solidaritou. Je proto důležité se navzájem poslouchat, respektovat a mluvit spolu. Exekuce a zákony s nimi spojené jsou přitom dobrým příkladem toho, že jsme tyto věci do velké míry zapomněli. Současný systém neslouží věřitelům, nepomáhá dlužníkům a bohatnou na něm jen zákulisní hráči.

Vedle toho mě velmi trápí bující dezinformace. Informační “šmejdi” mají velký vliv na rozvrat vztahů nejen ve společnosti, ale i mezi kamarády a v rodinách. Zasáhlo to i mého dědu, se kterým jsem se bohužel už nestihl usmířit, protože nás letos navždy opustil. Stojím si tak za tím, že se musíme naučit vymáhat současné zákony i v online prostředí. Nesmíme ale zapomenout na to, že prioritou je kvalitní vzdělávání, protože jedinou účinnou zbraní proti dezinformacím je kriticky smýšlející informovaná společnost. Koukat se na svět očima druhého a snaha najít kompromis, který bude výhodný pro všechny, je něco, s čím můžeme začít už dnes každý sám u sebe. Jedině tak se budeme moci vymotat ze všeho toho marasmu, se kterým se tady musíme už léta potýkat.

3
Daniel Galuszka.jpg
Pirátská strana

Moravskoslezský kraj

Bohumín


26 let

asistent v Poslanecké sněmovně PČR, zastupitel města Bohumína