CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ing. Michaela Opltová

Narodila jsem se v Plzni a své dětství jsem strávila v Městě Touškově. Do Kozolup, které jsou nyní mým bydlištěm, jsem od mala chodila za prarodiči. Vystudovala jsem Hotelovou školu v Plzni a následně pokračovala na Západočeské univerzitě se zaměřením na geografii, regionální rozvoj a demografii. Od školy mě bavilo organizovat a připravovat společenské akce pro své okolí. Vždy jsem se zajímala o to, co se kolem mě děje na všech úrovních a nikdy mi to nebylo lhostejné. Asi i díky tomu jsem se hned po škole, v roce 2010, stala starostkou obce Kozolupy a jsem jí doposud.

Práce starostky mě opravdu naplňuje a stále baví. O chvíli později jsem byla zvolena předsedkyní Mikroregionu Touškovsko, dále působím jako místopředsedkyně Místní akční skupiny Radbuza, zastupuji obce plzeňského kraje jako členka Komory obcí Svazu měst a obcí ČR a od roku 2020 jsem zastupitelkou Plzeňského kraje a předsedkyní krajského Výboru pro regionální rozvoj.

Regionální rozvoj už dávno není pouhé rozdělování peněz z dotačních titulů na „hezké“ projekty měst a obcí. Je to mnohem komplikovanější. Jedná se o komplexní, leč dosud poněkud opomíjenou, vědní disciplínu. Regionální rozvoj v sobě propojuje všechny oblasti našeho života a jeho kvalitu, proto je pro obyvatele měst a obcí tolik důležitý. Asi každý z nás se už setkal s nepovedeným projektem nebo naopak nechápal, proč v obci některé věci jdou a jiné vůbec. Kolikrát vedle sebe najdeme úžasně opravenou památku, ke které vede rozpadlý chodníček, nebo silnici plnou děr vedoucí podél nového workoutového hřiště za miliony.

Při rozvoji obcí je nutné vyvažovat různé potřeby jejích obyvatel a vše řešit komplexně a v kontextu. Právě to často centrálním institucím z pochopitelných důvodů chybí. Regionální rozvoj pak určují právě vypsané dotační tituly, místo priorit, které by si měli určovat občané sami. Proto budu vždy bojovat proti přehnané centralizaci. Chci aby se rozhodovalo o prostředcích co nejblíže lidem, jsou to přeci jejich peníze. Obcím do jejich rukou svěříme dostupné nástroje a připravíme legislativní rámec tak, aby mohly pracovat na koncepčním a citlivém rozvoji.

Již 11 let jsem hasička a v současné době jsem ve sboru SDH Kozolupy náměstkyně. Rodiče mě od malička vedli ke sportu a dodnes si pohyb užívám v jakékoliv podobě. Velice ráda jezdím na kole, tancuji, hraji tenis, bruslím, a když je možnost, tak svůj volný čas věnuji všem zimním sportům. Poslední roky jsem se také zamilovala do cestování na motorce. Každoročně s partou přátel procestujeme několik evropských zemí. Mezi mé hlavní koníčky patří gastronomie, ať v podobě vaření, tak ochutnávání. Jsem opravdu velký jedlík.

5
Michaela_Opltova_fin_2.jpg
Starostové a nezávislí

Plzeňský kraj

Kozolupy


36 let

starostka Kozolup, předsedkyně krajského Výboru pro regionální rozvoj