CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Mgr. Bc. et Bc. Matouš Vanča

Narodil jsem se během revolučních dní listopadu 1989. Studoval jsem herectví na Pražské konzervatoři, poté jsem absolvoval historii a religionistiku na FF UK a politologii a mezinárodní vztahy na FSV UK. Celoživotní zájem o české i cizokrajné parlamentní procedury se přetavil v to, že dnes pracuji na pozici tajemníka pirátského poslaneckého klubu. Mýma ruka prochází všechny návrhy zákonů, eviduji celý legislativní proces a zabezpečuji přípravu poslaneckého klubu na každý jednací den.

Věřím v otevřenou demokracii. Chtěl bych učinit náš parlament transparentnější a srozumitelnější pro veřejnost. Nelze si nevšimnout, že dnes jedná notně chaoticky a nepředvídatelně a od veřejnosti je značně odtržen, což se projevuje i v minimální míře důvěry vůči němu. Rád bych systematicky pracoval na tom, aby fungoval lépe a hrál klíčovou roli v tom, jak lidé chápou demokracii.
Moje politické angažmá ale začalo v komunále - jsem zastupitelem na malé obci, u nás v Čestlicích. I díky zkušenostem z nejnižší úrovně politiky se chci kromě své specializace na parlamentní procedury zabývat rozvojem regionů. V tomto stát zcela selhává, rozdíly mezi regiony se stále zvětšují. Lidé na periferii mají pocit, že se na ně zapomnělo, že jim stát k ničemu není a přestávají důvěřovat systému. Pokud to nezměníme, šeredně se nám to vymstí.

Jsem na prvním místě ústavověrný republikán, odhodlaný dát všechny svoje schopnosti na obranu (ale i průběžné posilování) demokratických principů. Jsem hrdý Čech a hrdý Evropan a nevidím v tom sebemenší rozpor. V politice jsem obecně umírněný a věřím v možnost nalézt dohodu. A v neposlední řadě vždy budu klást důraz na vysvětlování politických institucí a politického dění veřejnosti.

Přináším odhodlání pracovat pro obecné dobré v prostředí, které velmi důkladně znám. Přináším vůli měnit věci, které měnit lze, a naopak schopnost neplýtvat energií na to, co nezměním. Přináším energii, s níž vydržím nekonečná parlamentní jednání, protože parlamentní jednání mne, světe div se, baví. A přináším přesvědčení, že politika je jako sázení stromů - tak jako člověk, který zasadí strom, už nebude za svého života sedět ve stínu jeho košaté koruny, tak i politik by měl důležitá rozhodnutí činit s vědomím, že pravý užitek z jeho činů mohou mít až naši potomci za desítky let. Rád bych pomohl zasadit co nejvíc semenáčků.

8
Matouš Vanča
Pirátská strana

Středočeský kraj

Čestlice


31 let

parlamentář, historik, zastupitel obce, tajemník poslaneckého klubu