CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

Ondřej Profant

Moje srdce bije pro nové technologie a inovace. I když jsem v mládí tíhl k humanitnímu vzdělání, nakonec jsem se rozhodl studovat na matematicko-fyzikální fakultě. To pro mě bylo určující. Seznámil jsem se tam totiž s tématem open source, otevřeného softwaru, které mi dál otevíralo cestu k digitalizaci státní správy. Vše začalo otázkou, proč by open source nemohl být využitelný a užitečný pro stát. Viděl jsem velký potenciál. A i přesto, že na nás zpočátku ve veřejné správě koukali nevěřícně, dnes je to relevantní téma v patrech nejvyšší politiky.

Pokud bych mohl v politice ihned změnit jednu věc, přál bych si, aby se Česko posunulo v oblasti digitalizace do 21. století. V tom zůstává naše země oproti ostatním pozadu, přitom benefity jsou obrovské. Jak by to mohlo vypadat? Stát by se například ptal lidí pouze na věci, které o nich opravdu neví, a ne na ty, které může zjistit z jiných státních databází. Konečně bychom se zbavili nekonečných stohů papíru a zasílání všeho poštou, dá se to přece řešit online. Stát by ušetřil a pro lidi by bylo vše jednodušší a rychlejší. Je ale jasné, že možnost zvolit si digitální způsob komunikace se státem musí být svobodnou volbou každého jedince, ne povinnost.

Stál jsem u vzniku České pirátské strany a je pro mě neuvěřitelně zajímavé vidět, jak se strana rozrůstá a vyvíjí. Jsem rád, že se však nemění důraz kladený na transparentnost, protikorupční politiku a digitalizaci státu. Osobně jsem vděčný, že jsem měl příležitost být pod pirátskou vlajkou zastupitelem hlavního města Prahy a od roku 2017 poslancem. Stál jsem tak u zrodu digitální ústavy nebo včas odhalil podezřelý projekt Czechiana, čímž jsem státu ušetřil čtyři sta padesát milionů korun. Zakročil jsem také proti zpackanému tendru na e-shop pro dálniční známky či proti velmi nepřívětivému portálu pro přihlašování k očkování.

Když se chci odreagovat, chodím plavat, jezdím na kole nebo lezu po skalách. Člověk hned vidí svět z jiné perspektivy.

4
Ondřej Profant
Pirátská strana

Hlavní město Praha

Praha 8


33 let

poslanec, programátor, odborník na digitalizaci veřejné správy a otevřený software