CHCI VĚDĚT VÍCE

zpět na výpis

RNDr. Daniel Mazur PhD

Jsem racionální člověk v osobním životě i v politice. Vystudoval jsem fyziku na matfyzu v Praze, doktorát jsem získal v Chicagu. Po návratu do Evropy jsem učil a bádal na Ženevské univerzitě a později jsem jako vědec působil v Itálii. Jako vědecký projektový manažer jsem kontroloval využití peněz a tvorbu výstupů z výzkumných projektů. To mě živí i teď. Ve volných chvílích čtu, hlavně literaturu faktu, rád poslouchám audioknihy a hraju deskové hry a někdy i počítačové strategie.

Po všech zahraničních zkušenostech jsem měl v roce 2011 pocit, že politika u nás už horší být nemůže. Byla odloučená od běžného života a depresivní. Rozhodl jsem se proto pomoct tomu nejlepšímu subjektu, který jsem viděl na obzoru, přidal se k Pirátům a vstoupil do politiky. Když uzrál čas, založil jsem s několika dalšími super lidmi místní sdružení na Praze 5 a ponořil se do programové práce. V komunálních volbách 2018 jsem byl lídrem kandidátky na Praze 5 a díky vítězství v nich jsem poté byl deset měsíců starostou. Znamenalo to extrémní nasazení, ale také porozumění mechanismům práce radnice a zasetí několika dobrých nápadů, třeba strategie rozvoje a elektronizace dotačních programů Prahy 5.

V křesle starosty jsem Prahu 5 zbavil známých betonových truhlíků podél Strakonické ulice a odmoderoval diskuzi s občany o Radlické radiále. Snažil jsem se nastavit lepší komunikaci radnice s občany a mluvit s lidmi přímo. Jako Piráti jsme na radnici přispěli i ke zrušení dvou pochybných projektů, které se připravovaly, ale byly silně nehospodárné. Politika, jak ji dělám já, totiž není vláda nad společností, ale služba společnosti a bytí spolehlivým lídrem. Úspěchem pro mne je, když prospívám dobrým společným věcem a pomáhám vést projekty k výsledkům.

Když uspějeme ve volbách, chtěl bych, aby míra financování školství dál rostla, pokud možno ještě alespoň o čtvrtinu. Zároveň ale chci, aby rostla kvalita vzdělávání a rozmanitost nabídky škol. Práce učitele musí být přitažlivou a dostupnou všem lidem, kteří se pro ni budou ochotni dovzdělat. Je zároveň nutné přenastavit rámcové vzdělávací programy, aby se děti učily to, co po nich bude žádat život ve 21. století. Celkově chci pomoci snižovat byrokracii ve školách, ale i ve vědě, výzkumu a podpoře inovací.

6
Daniel Mazur
Pirátská strana

Hlavní město Praha

Praha 5


43 let

projektový manažer v oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a inovací