CHCI VĚDĚT VÍCE

Koalice Pirátů a STAN v metropoli zatočí s korupcí, některá opatření pro zvýšení transparentnosti už v Praze fungují

25. června 2021 Redakce
#bojskorupci

24. června 2021 - Koalice Pirátů a STAN má plán, jak systematicky bojovat s korupcí. Česká republika se dlouhodobě umisťuje na spodních místech žebříčků, jak ve vnímání korupce, tak samotného zavádění protikorupčních opatření do právního řádu. Koalice si klade za cíl zavést množství důležitých opatření jako transparentní zadávání zakázek nebo zamezení daňovým únikům a nejrůznějším podvodům.

Podle dostupných dat jsou v Česku roční ztráty na korupci a daňových únicích 12,5 % HDP což je kolem 700 miliard korun. Naši zemi nejspíš čekají hodně náročné roky a takové plýtvání je nepřípustné. V našem programu představujeme celou řadu kroků, díky nimž chceme úniky a ztrátu peněz, které mají jít třeba do školství či zdravotnictví, razantně omezit,“ popisuje lídryně koalice Piráti a STAN Olga Richterová.

Alarmující je podle nás třeba fakt, že nedochází vůbec k žádnému posunu protikorupční agendy, kterou nám doporučuje Greco. Z celkem 14 opatření týkajících se prevence korupce ve vztahu k členům parlamentu, soudcům a státním zástupcům, naše vláda zvládla přijmout pouze jediné z nich, a ostatní nepřijala vůbec nebo pouze částečně. To nás řadí v rámci evropských zemí na úplný konec žebříčku,“ popisuje sedmička pražské kandidátky Vladimír Balaš.

Hlavní město Praha jde v rámci protikorupčních opatření příkladem, a to mimojiné v oblasti zadávání zakázek. Již za několik dní bude metropole soutěžit zakázky nad půl milionu v otevřených výběrových řízeních. Dle zákona tato povinnost platí až od hodnoty 2 milionů korun a v případě stavebních zakázek od 6 milionů korun.

Rozhodli jsme se ukončit stávající praxi, kdy se o menší zakázky často může ucházet jen několik předvybraných firem nebo kdy se zakázky zadávaly napřímo bez otevřené soutěže. Od prvního července se veřejných zakázek bude moci účastnit kdokoliv, kdo splní stanovené podmínky. Zároveň si kdokoliv může projít jednotlivé zájemce u každé zveřejněné poptávky. Praha zveřejňuje tyto informace formou otevřených dat,“ vysvětluje radní pro oblast transparentnosti a osmička pražské kandidátky Adam Zábranský.

Podle Zábranského je hlavní město jedinou obcí v Česku, která uživatelsky přívětivým způsobem zveřejňuje data o všech zadaných zakázkách. Praha také disponuje rozklikávacím rozpočtem až na úroveň faktur, což kromě hlavního města využívá již i 12 městských částí.

Všemi těmito kroky si Praha slibuje zvýšení tržní konkurence, která bude mít za důsledek prevenci proti korupci a podvodům. Dalším vítaným benefitem je možnost mnohem většího množství firem, které se mohou zakázek účastnit. To pomůže malým a středním podnikatelům, kteří se kvůli pandemii covidu potýkají s propadem příjmů. Město ročně utratí za malé zakázky okolojedné miliardy korun.

Více programovém bodu Razantní boj s korupcí


Další aktuality

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci
30.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové chtějí utnout tajné schůzky lobbistů s politiky, prezidentem i jeho poradci

Praha, 30. července 2021 - Piráti a Starostové dnes na tiskové konferenci upozornili na problém s lobbisty, kteří se tajně scházejí s politiky a ovlivňují schvalování zákonů i zakázek. Koalice proto chce na páteční mimořádné schůzi Sněmovny prosadit zákon, aby se tyto schůzky musely povinně evidovat a k záznamům měla přístup veřejnost. Zároveň chtějí funkční registr lobbistů, kde bude jasně uvedeno, v jaké oblasti lobbují. K legislativě Piráti a Starostové navrhli také úpravy, aby se musel evidovat lobbing nejen u přípravy a schvalování zákonů, ale například i u přípravy zakázek či přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby musel povinně zaznamenávat schůzky s lobbisty i prezident a jeho poradci, vláda totiž pro Hrad chystá výjimku.

#udalost
Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická
27.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové na Vysočině zvolili novou lídryni do voleb. Kandidátku do Sněmovny povede za kraj Blanka Lednická

Vysočina, 27. července 2021 – Včerejší první kolo dovolby na první místo společné kandidátky Pirátů a Starostů pro podzimní sněmovní volby v kraji Vysočina rozhodlo o tom, že se jedničkou stává Blanka Lednická (Piráti). Získala 32 hlasů od 42 členů pirátského krajského sdružení. Blanka Lednická tak nahradí Milana Daďourka, který před necelými dvěma týdny na post lídra kandidátky rezignoval kvůli zdravotním důvodům.

#udalost
Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů
15.07.2021 Redakce

Piráti a Starostové nabízejí vládě pomoc pro zvládnutí podzimní epidemie. Chtějí posílit motivaci k očkování možností výběru typu vakcíny a lepší nabídkou míst a termínů

Praha, 15. července 2021 – Poslanci Pirátů a Starostů dnes znovu apelovali na vládu s šesti stěžejními body plánu pro zvládnutí podzimu, který může rozhodnout o dalším vývoji pandemické situace. Tedy o tom, zda se žáci vrátí do škol a služby a maloobchody zůstanou otevřené a bez omezení. Piráti zopakovali, že zvýšila motivaci lidí k očkování, například svobodnou volnou typu vakcíny, výběrem termínů nebo zvýšením počtu očkovacích míst. Jednou z nejkritičtějších oblastí je školství, kde stále vláda nevypracovala plány pro vývoj situace a možná řešení na lokální úrovni. Piráti a Starostové proto vládě nabídli pomoc svých expertních týmů, které mají pomoci nejenom při tvorbě opatření proti šíření pandemie, ale také zabránit dalším nezákonným postupům. Nejvyšším správním soudem bylo do dnešního dne shledáno již 30 takových protiprávních postupů vlády a ministerstev.

#bezpecnazeme