CHCI VĚDĚT VÍCE

Piráti a Starostové mají plán podpory pro začínající podnikatele

1. října 2021 Redakce
#moderniekonomika

Praha, 1. října 2021 - Omezení byrokracie, pomoc s financováním, méně překážek a konec účelovéhozaklekávání’ i digitální prostředí, které ulehčí administrativu. Začínající malé a střední podniky se dočkají pomocné ruky od Pirátů a Starostů, jejichž cílem je vytvoření lepších podmínek pro startupy. „Chaos premiéra Babiše v průběhu pandemie zasáhl především malé a střední podnikatele. Pomoc ze strany státu byla nedostatečná a přicházela s několikaměsíčním zpožděním. Je nejvyšší čas začít firmy v jejich začátcích konečně podporovat,” uvedl senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. 

Technologický rozvoj, kterému mohou napomoci právě nově vznikající podniky, jsou podle Pirátů a Starostů klíčem k budoucímu úspěchu českého hospodářství a jednotlivých regionů. Nadměrná byrokracie, komplikovaná pravidla a také šikanózní kontroly znamenají pro mnoho začínajících firem komplikace a překážky, které je od podnikání odrazují. To chce koalice změnit. 

„Naše desatero opatření má za cíl opět nastartovat podnikavost v Česku. Možnost založení firmy za jeden den, odstranění duplicitních kontrol a pojistky proti jejich přemrštěnosti nebo snížení pokut za administrativní pochybení zvýší chuť lidí do podnikání.  Na trh se tak vrátí stovky malých firem, které během pandemie zanikly, doplnil Wagenknecht. 

Piráti a Starostové chystají motivační daňové úpravy, které zohlední reinvestování a také vklady do výzkumu a vývoje. Tím chtějí vytvořit základ pro výstavbu technologicky založené ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou, která je jejich dlouhodobým cílem.

„Zohledníme reinvestice ve zdanění firem a umožníme začínajícím firmám odepisovat si investice do výzkumu a vývoje od odvodů za zaměstnance. Tím podpoříme malé firmy, inovace, ale i snížíme náklady práce. Firmám také konečně umožníme vydávat zaměstnanecké akcie, které se v současnosti kvůli jejich zdanění nevyplatí. To pomůže malým rostoucím firmám přilákat experty, které by si jinak nemohly dovolit,“ dodal koaliční volební lídr plzeňského kraje Josef Bernard. 

Zásadního zlepšení se mohou firmy dočkat v oblasti elektronizace, kde koalice plánuje vytvořit systém automatického hlídání lhůt, který předejde zbytečným pokutám.

„Stát nesmí firmám překážet. To ale nestačí, měl by jim i aktivně vycházet vstříc. Automatické hlídání lhůt zaručí, že úřady podnikatele nebudou překvapovat nesmyslnými pokutami z prodlení. Pro firmy také připravíme základní software, smluvní vzory či bezplatné technické normy, které po nich stát vyžaduje. Stát je tu pro občany a firmy, ne naopak,“ uzavírá pirátský poslanec Martin Jiránek. 

Přehled opatření pro začínající podnikatele z dílny Pirátů a Starostů naleznete ZDE.


Další aktuality

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!
12.04.2023 Mediální odbor

Klára Kocmanová: Ukončete každoročního zabíjení desetitisíců srnčat!

Sekání luk v období jara přináší každoroční smrt nebo zmrzačení desetitisíců mladých srnčat. V tomto období totiž srny rodí mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě. Srnčata však nejsou schopna utéct před velkými zemědělskými stroji, jejich instinktem je přikrčit se k zemi. To má zmíněné tragické následky.

Životní prostedí
Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
09.10.2021 Redakce

Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě

Praha, 9. října 2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

#udalost
Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě
05.10.2021 Redakce

Piráti a Starostové vyzvali premiéra ke zveřejnění daňového přiznání. Podají i trestní oznámení k ekologické havárii na řece Bečvě

Praha, 5. října 2021 - Předseda Pirátů Ivan Bartoš se dnes na tiskové konferenci před mimořádnou schůzi Sněmovny vrátil ke skandálnímu odhalení Pandora Papers. Ukázalo se, že premiér Andrej Babiš přes daňové ráje převedl téměř 400 milionů a nakoupil za ně nemovitosti ve Francii včetně luxusního zámečku. Koalice ho proto vyzývá ke zveřejnění daňového přiznání. Místopředseda Starostů Petr Gazdík na konferenci zmínil i otravu řeky Bečvy. Kvůli možnému záměrnému selhání státních orgánů při vyšetřování podá trestní oznámení. Podle závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise, jejíž zpravodajem byl právě Petr Gazdík, došlo k několika pochybení při vyšetřování.

#bojskorupci
#duraznaklima